Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda ikamet eden öğrencilerin boş zaman faaliyetlerini değerlendirme sorunları üzerine bir araştırma (Çanakkale ili örneği)
How the students, who live at the Dormitories Connected Higher Education Credit and Accommodation Council, spend their free time, and the opportunities students are given to by the council
- Tez No: 59961
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Yapılan yüksek lisans çalışmasında üniversite öğrencisinin çoğunluğunu barındırmakta olan Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda ikamet eden kız ve erkek öğrencilerin boş zaman faaliyetleri alışkanlıkları ve yurtların boş zamanlan değerlendirmesi konusunda yurtta ikamet eden öğrencilere sağladıkları imkanlar üzerinde genel bir araştırma yapılmıştır. öğrencilerin rekreasyonel alışkanlıkları, beklentileri, kişisel özellikleri yurt imkanlarının yeterlilik seviyeleri incelenmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre yurtlarda ikamet eden üniversite gençliğinin istediği rekreaktif ortamın verilmediği, Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında görev yapan personelin boş zaman ve boş zaman faaliyetleri konusunda ilgisiz kaldığı, bu konuda faaliyet yaptırmadıkları, bu sebeple öğrencilerin bir çoğunun yurt dışındaki boş zaman faaliyetlerine yöneldiği ve rekreasyonel ihtiyaçlarının genelde özel sektör tarafından giderildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak bünyesinde fazla sayıda öğrenci bulunduran Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Korumu öğrencinin sahip olduğu boş zamanı ve enerjiyi, olumlu yönde harcayabilecekleri ortamları oluşturması gerektiği; bu konuda tesis malzeme yetersiz liginin bulunduğu daha ciddi çalışmalar ve eğitimli personele ihtiyaç gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
113 8- ABSTRACT This dissertation mainly focuses on how the students, who live at the dormitories connected to Higher Education Credit and Accommodation Council, spend their tree time, and tie opportunities these students are given to by the Council. The recreational hobbits of the students, their hopes, personnel characteristics, and the potentiality of the dormitories for free time activities are analyzed It is obtained at the end of the research that the university students who live at dormitories are not provided sufficient recreative areas; the personnel, who work at those dormitories, are not interested in free time activities and they do not lead the students toward the recreatie areas, as a result, the students' needs for free time are compersated by private sectors. Consefuentiy, in order to make the students spend their free time and energy more effectively, the more equipment, facilities, and educated are required