Atama etkinliklerinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü personeli üzerindeki etkisi
Effects of appoinment process on personnels of General Directorate of Youth and Sport
- Tez No: 59962
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı GSGM'nde görev yapan şef, uzman, federasyon genel sekreteri, şube müdürü ve daire başkanlarının kişisel özellikleri, teşkilat içindeki atamalara ilişkin genel ve özel (terfi, transfer, tenzil) görüşlerine ilişkin algılarını tespit edip, atamaların yapılış biçimi ve personeli etkileme düzeyleri hakkında bir karara vararak, gelecekteki uygulamalar için önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini 205 personel teşkil etmiştir. Bu personelin tamamına 3 bölümlü 35 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket verilen deneklerden 123 kişi (%60) anketi cevaplandırmıştır. Araştırmada frekans, yüzde ve.05 anlamlılık düzeyinde Ki- Kare (x2) testleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerin analizi“Mikro-Stat”paket bilgisayar programıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgular elde edilmiştir; -Atamalarda kayırmacılık etmenlerinin etkili olduğu, bu durumun hizmet anlayışını olumsuz etkilediği, -Atamalarla ilgili ilke ve politikaların olmadığı, -Atamaların geçerli bir nedene dayandırılmadığı, -Atamalarda eğitim ve tanıtımdan yararlanamadığı, -Atamalarda personelin uzmanlık alanına dikkat edilmediği,Üst düzey yöneticilerinin transfer sayılarının daha fazla olduğu, -Başka kurumlardan geçişlerin büyük miktarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of appointment process on personnel in General Directorate of Youth and Sport and to make some recomendations for future applications. In this study chief, expert, federation general secretary, office director and head of department personels of General Directorate of Youth and Sport personnel's personality traits, general form of appointment process and specific form (promotion, transfer, demotion) of appointment process point of view were taken to decide how to appointment process takes place and how it effects the personnel. Total of 205 personnels were participated into this study.A questionare which has 3 sections and includes 35 questions was given to participators. But only 123 (%60) of them answered it. Statistical analysis were done by using statistical frequency (f), percentage distribution (%) and Chi-Square (x2) with.05 significance degree. All analysis of data were done by using“Micro-Stat”pocket computer program. As results of this study; -Protecting factors effect the appointment process and these type of processes has negative influence on personnel.Appointment process policy and principles are not taken place in organization. -Appointment processes take place in unexpected way. -Educational benefits don't take place on appointment process. -Speciality field of personnel has not importance on appointment process. -Transfer numbers of managers are higher than other personnel. -Passing to GDYS from other organizations is high level. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON iEtfEZİ