Ön ergenlerde sosyal görünüş kaygısı, benlik saygısı ve otomatik düşüncelerin sosyal kaygıyı yordamadaki rolü
The role of social appearance anxiety, self-esteem and automatic thoughts in predicting social anxiety among preadolescents
  1. Tez No: 599652
  2. Yazar: METİN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE REZAN ÇEÇEN EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ön ergenlerde sosyal görünüş kaygısı, benlik saygısı ve otomatik düşüncelerin sosyal kaygıyı yordamadaki rollerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma Muğla İli Milas İlçesinde ortaokullarda öğrenim gören ve 11-14 yaş aralığındaki 627 kız (%52.5) ve 568 erkek (%47.5) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”(La Greca ve Lopez, 1998),“Çocuklar İçin Otomatik Düşünceler Ölçeği”(Schniering ve Rapee, 2002),“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”(Rosenberg, 1965),“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (Hart, Flora, Palyo, Fresco, Holle ve Heimberg, 2008) ve kişisel verilerin toplanması amacıyla da ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre sosyal görünüş kaygı ve otomatik düşüncelerin sosyal kaygıyı anlamlı düzeyde yordadığı ve toplam varyansın %51'ini açıkladığı görülmeketedir. Cinsiyete göre bakıldığında otomatik düşünceler ve sosyal kaygı puanlarında anlamlı farklılık olduğu ve kızların otomatik düşünce ve sosyal kaygı puanlarının erkeklere göre yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine social appearance anxiety, self-esteem and the role of automatic thoughts in predicting social anxiety among preadolescents. The study was carried out with 627 girls (52.5%) and 568 boys (47.5%) who were studying in secondary schools in Milas District of Muğla and aged between 11-14. In the study, as measuring instruments“Social Anxiety Scale for Adolescents (La Greca & Lopez, 1998),”Scale of Auto Thoughts for Children (Schniering & Rapee, 2002), Rosenberg Self-Esteem Scale (Rosenberg, 1965), Social Appearance Anxiety Scale (Hart, Flora, Palyo, Fresco, Holle & Heimberg, 2008) and also to collect personal data“Personal Information Form”were used. According to the result of this study, it is seen that social appearance anxiety and automatic thoughts significantly predict social anxiety and explain 51% of total variance. According to gender, there is a significant difference in automatic thoughts and social anxiety scores and it is concluded that automatic thought and social anxiety scores of girls are higher than boys.