Olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilik ile sınav kaygısı arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü
The mediaditon role of rumination on relationship between test anxiety and positive-negative perfectionism
- Tez No: 599653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme yöntemi ile oluşturulan 696 lise son sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Veri toplama araçları olarak sınav kaygısını ölçmede Sınav Kaygısı Envanteri, mükemmeliyetçiliği ölçmede Olumlu ve Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, ruminasyonu ölçmede Ruminatif Tepkiler Ölçeği Kısa Form ve katılımcıların yaşı, cinsiyeti, okul türü, akademik ortalaması ve okul başarısı yönünden kendine ilişkin değerlendirmesine dair bilgilerin istendiği araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi Jamovi (Version 0.9) ve SPSS 22.0 paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, bağımlı değişken sınav kaygısı ile olumsuz mükemmeliyetçilik ve ruminasyon pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkili olarak bulunurken; bağımsız değişkenler olan olumsuz mükemmeliyetçilik ve ruminasyon arasında da pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmada olumlu mükemmeliyetçilik ile sınav kaygısı ilişkisinde ruminasyonun aracı rolünün olmadığı; olumsuz mükemmeliyetçilik ile sınav kaygısı ilişkisinde ise ruminasyonun kısmi aracılık yaptığı tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mediating role of rumination in the relationship between exams and excellence levels of high school senior students. The sample of the study consisted of 696 high school senior students who were formed by purposeful sampling method. The Test Anxiety Inventory for measuring test anxiety as data collection tools, the Positive and Negative Perfectionism Scale for measuring perfectionism, the Ruminative Response Scale Short Form for Measuring rumination and personal information form prepared by the researcher who is required to have information about his / her age, gender, type of school, academic average and school success. Jamovi (Version 0.9) and SPSS 22.0 were used to analyze the data. As a result of the study, negative excellence and rumination were found to be moderately correlated with dependent variable test anxiety; There was also a significant positive correlation between independent variables, negative perfectionism and rumination. In the study, rumination did not have a mediating role in the relationship between positive perfectionism and test anxiety. In the relationship between negative perfectionism and test anxiety, rumination was found to be a partial mediator. The findings of the study were discussed in the literature.