Sınıf öğretmeni adaylarının konuşma kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining primary school teacher candidates' speaking anxiety in terms of some variables
  1. Tez No: 599671
  2. Yazar: KEVSER TOLUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜVEY AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konuşma bireylerin bir dile ait kelimeleri ve sesleri kullanarak bilgilerini, deneyimlerini, duygu ve düşüncelerini dışa aktarabilmesi için kullandığı en önemli araçtır. Ailede kazanılan konuşma becerisinin geliştirilmesinde öğretmenler rol model görevi üstlenmektedirler ve bu nedenle öğretmenlerin doğru, güzel ve etkili bir konuşmaya sahip olması önemlidir. Etkili konuşmanın önemli bir koşulu ise bireyin konuşma kaygısını kontrol edebiliyor olmasıdır. Bu amaç doğrultusunda öğretmen adaylarının konuşma kaygı durumlarını belirlemek, konuşma kaygılarına ilişkin farklı değişkenlerin etkilerini belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma genel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2018/2019 Eğitim Öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan Sınıf Öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmen Adayları İçin Konuşma Kaygısı Ölçeği”(ÖAKKÖ) kullanılmıştır. 40 madde ve 3 alt boyuttan oluşan ölçek ve değişkenleri oluşturacak olan kişisel bilgiler formu, gönüllü 310 öğretmen adayı tarafından doldurulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış ve betimsel istatistiklerin yanı sıra değişkenler için Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile veriler çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; sınıf öğretmeni adaylarının konuşma kaygılarının ölçek genelinde ve tüm alt boyutlarında ortanın altında olduğu ortaya çıkmıştır.Öğretmen adaylarının konuşma kaygılarının cinsiyet değişkeni açısından Fizyolojik Belirtiler alt boyutunda anlamlı bir farklılık belirlenmiş ve kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarına göre daha yüksek konuşma kaygısı yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca öğretmen adaylarının konuşma kaygıları, sınıf düzeyi değişkenine göre ele alınmış ve 1-2. sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının konuşma kaygıları, 3-4. sınıflarda öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarına göre daha yüksek çıkmıştır. Araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının konuşma kaygı durumlarının; başarılı oldukları alan, yetiştikleri yerleşim yeri, ailelerinin ekonomik düzeyi ve anne babalarının öğrenim durumu değişkenlerine göre konuşma kaygı durumlarına bakıldığında ise anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Speaking is the most important tool that individuals use to share their knowledge, experiences, feelings and thoughts using words and sounds of a language. Teachers are the role models in the development of speaking skills acquired in the family and therefore, it is important that teachers speak correctly, effectively and in a beautiful way. One of the most important requirement of effective speaking is that the individual can control the speaking anxiety. In accordance with this purpose, in order to determine the level of speaking anxiety of pre-service teachers and to determine the effects of different variables in terms of speaking anxiety, survey research design was applied in this research. The sample of the study was composed of Pre-service Primary School Teachers studying in the Primary School Teaching Department of Muğla Sıtkı Koçman University in 2018/2019 Academic Year. "Scale of Speaking Anxiety for Prospective Teachers was used as a data collection instrument. The scale, which consisted of 40 items and 3 dimensions, and the Personal Information Form, which would form the variables, was filled out by 310 volunteer prospective teachers. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data and descriptive statistics as well as independent samples t-Test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for the analysis of variables. As a result of the research, it was found that the level of speaking anxiety of prospective teachers was lower than middle in terms of total scores of the scale and all dimensions. A significant difference was found in the physiological symptoms dimension in terms of the gender variable of prospective teachers' anxiety and it was concluded that female prospective teachers experience higher speaking anxiety than male prospective teachers. Besides, in the study, the anxiety level of the prospective teachers was discussed in terms of the class level and it was found that 1st and 2nd grade prospective teachers' speaking anxiety were higher than 3rd and 4th grade prospective teachers. In the study, it was found that the level of speaking anxiety of the prospective primary school teachers did not show a significant difference in terms of the fields they were successful, the place students grew up, the economic level of their parents, and the educational level of their parents.