Ege Bölgesi'nde yeme bağımlılığı ile kişisel iyi oluş ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personal wellbeing and eating addiction in Aegean Region
  1. Tez No: 599672
  2. Yazar: SENA SARITABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma da yeme bağımlılığı ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmadaki hedefler, yeme bağımlılığı ile ilgili sosyodemografik değişkenleri ve kişisel iyi oluş alanlarını incelemek ve yeme bağımlılığının seviyesini ve çerçevesini belirlemektir. Bu çalışma 18 yaş ve üzerindeki Manisa ilinde yaşayan 3200 kişiye uygulanılmış ve yeme bağımlılığı ile kişisel iyi oluş arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Çalışmanın örneklemini Ege Bölgesi'ndeki iller oluşturmaktadır. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Bağımlılık Yükü Formu ve Kişisel İyi Oluş İndeksi Yetişkin Türkçe Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda yeme bağımlılığı ile kişisel iyi oluş arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmada da cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durumu, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmadaki regresyon testi sonucunda yeme bağımlılığı ile cinsiyet (p= 0.346) ve medeni durum (p=0.021) değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak eğitim düzeyi, sahip olunan çocuk sayısı ve yaş değişkenleri arasında anlamlı bir fark yoktur. Araştırmaya katılan katılımcıların yeme bağımlılığı seviyeleri anova testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between eating addiction and personal wellbeing. The objectives of the study are to investigate sociodemographic variables and personal wellbeing areas related to eating addiction and to determine the level and frame of the eating addiction. This study investigated the relationship between eating addiction and personal well-being in 3200 people, aged 18 years and over. The sample of the study consists of provinces in the Aegean Region. Data were collected by using Sociodemographic Information Form, Addiction Burden Form and Personal Wellbeing Index Adult Turkish Form. As a result of the study, it was found that there was a significant positive correlation between eating addiction and personal wellbeing. In the study, the relationships between sex, education level, marital status, number of children and age variables and eating addiction were examined. As a result of the regression test in the study, a significant relationship was found between eating addiction, gender (p = 0.346) and marital status (p = 0.021). In addition, no significant difference was found between the educational level, the number of children and age variables. The level of eating addiction of the participants was examined by anova test.