An investigation of pronunciation and speaking anxiety among Turkish pre-service ELT teachers
İngilizce öğretmen adaylarının sesletim ve konuşma kaygılarının incelenmesi
  1. Tez No: 906189
  2. Yazar: ÇİSEMNAZ ÖZKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin sesletim ve konuşma kaygılarını araştırmıştır. Bu çalışmada, öğrencilerin notları, İngilizce hazırlık eğitim durumu, sesletim kaygısı ve konuşma kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için tanımlayıcı ve ilişkisel yaklaşımlar kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde iki farklı anket, Yabancı Dilde Konuşma Kaygısı Ölçeği (Horwitz et al., 1986) ve Telaffuz Kaygısı Ölçeği (Baran-Łucarz, 2017) kullanılmıştır. Telaffuz Kaygısı Ölçeğini 232 öğrenci, Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeğini ise 254 öğrenci yanıtlamıştır. Veri analizi için kullanılan ölçekler IBM SPSS aracılığıyla normallik, ANOVA ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak yapılmıştır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin genellikle ortalamanın üzerinde telaffuz ve konuşma kaygılarına sahip olduğunu ortaya koymuştur. İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrencilerle ile İngilizce hazırlık eğitimi almayan öğrenciler arasında telaffuz ve konuşma kaygıları açısından fark bulunmuştur. 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin telaffuz kaygısı düzeyleri için de benzer bir ilişki bulunmuştur. Ancak kaygı düzeyi arasındaki farklılıklar anlamlı olarak sınıflandırılamaz. Bulgular, ELT öğrencilerinin kayda değer telaffuz ve konuşma kaygıları yaşarken, farklı eğitim geçmişleri ve akademik yıllardaki farklılıkların genel olarak kaygı düzeylerini önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, hedef dile maruz kalmanın dil öğrenenler üzerinde bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate pronunciation and speaking anxiety among pre-service ELT teachers in Turkey. The current study utilized descriptive and correlational approaches to disclose any relationship between learners' grades, intensive preparatory English education status, pronunciation anxiety, and speaking anxiety levels. Two different questionnaires, the Foreign Language Speaking Anxiety Scale and the Measure of Pronunciation Anxiety Scale were used to collect data. 232 pre-service ELT teachers completed the Measure of Pronunciation Anxiety Scale, and 254 took the Foreign Language Speaking Anxiety Scale. Data analysis was made through IBM SPSS, using normality, ANOVA and Mann Whitney-U tests. The results of this study revealed that participants generally have higher-than-average pronunciation and speaking anxieties. A difference was observed between participants who had taken intensive English courses in preparatory schools and those who had not, regarding pronunciation and speaking anxiety. A similar relationship was found between freshmen and seniors' pronunciation anxiety levels. However, the anxiety level differences cannot be classified as significant. The findings suggest that while ELT students experience notable pronunciation and speaking anxieties, the variations across different educational backgrounds and academic years do not substantially impact anxiety levels significantly. In conclusion the study suggests that, exposure to the target language has an impact on language learners.