Ultrasonografi eşliğinde yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde vakumla çalışan modifiye menghini tip iğnenin tanıya katkısı
The contribution of vacuum assisted modified menghini type needle in diagnosis of ultrasound guided thyroid fine needle aspiration biopsy
  1. Tez No: 599688
  2. Yazar: ERDEM BİRGİ
  3. Danışmanlar: UZMAN ONUR ERGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tiroid nodüllerinin benign-malign ayrımının yapılmasında ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) minimal invaziv ve özellikle ultrasonografi (US) eşliğinde gerçekleştirildiğinde güvenli bir tanı yöntemidir. Özellikle bu konuda deneyimli merkezlerde İİAB'nin tanısal doğruluğu çok yüksektir; duyarlılığı yaklaşık %85 ve özgüllüğü %99 olarak bildirilmiştir. Literatürde, US eşliğinde yapılıp yapılmamasına göre değişmekle birlikte tiroid nodül İİAB işlemlerinde %2-20 oranında (ortalama %15) yetersiz sonuç bildirilmektedir. İİAB sonucunun tanısal olmayan sitoloji olarak gelmesi, hem hasta hem de klinisyen, radyolog ve patolog üçlüsü açısından zaman kaybına yol açmakta, tekrarlayan biyopsi işlemleri maliyeti ve hasta anksiyetesini artırmaktadır. Bu çalışmada, US eşliğinde vakumla çalışan 21 G modifiye Menghini tip iğne (Sono-Cut®) kullanarak gerçekleştirilen tiroid nodül İİAB sonuçlarının hasta başında patolog tarafından değerlendirilmesi ile elde edilen materyalin tanıya katkısının saptanması amaçlandı. Çalışmaya 122'si kadın (%88.4) ve 16'sı erkek (%11.6) olmak üzere 138 hasta dahil edildi ve toplamda 147 nodüle US eşliğinde İİAB yapıldı. İİAB yapılan nodüllerin sonografik özellikleri, aspirasyon sayısı, işlem sırasında ağrı varlığı ve şiddeti, hemoraji olup olmadığı, hücre bloğu çalışılabilmesi için örnek elde edilip edilmediği işlem sırasında kaydedilerek, tanımlanan nodüllerin sitolojik değerlendirme sonuçları ile analizi yapıldı. 21 G modifiye Menghini tip iğne kullanımı ile 21 nodülde (%14.3) çeşitli nedenlerle tanısal sonuç elde edilemedi, toplam 47 nodülde (%32) hücre bloğu çalışılabilecek materyal elde olundu ve bunların 17'sinin (%36.2) tanıya katkısı olduğu görüldü. Hücre bloğunun tanıya katkısı ile tanısal gelen sitopatoloji sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık mevcut iken aspirasyon sayısı ve kistik komponent varlığı ile hücre bloğu elde edilmesi arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmadı. 21 G vakumla çalışan modifiye Menghini tip iğne tiroid İİAB'lerinde lokal anestezi altında ve US eşliğinde kullanıldığında; hasta ve uygulayan açısından konforlu ve çok düşük komplikasyon oranları ile güvenli bir yöntemdir. Sitolojik tanı yanı sıra aynı zamanda mikrodoku fragmanları elde etmesi ile patologların tanıya ulaşmasında yardımcıdır. Sonuç olarak, kullanıcı deneyiminin artması ve İİAB yapılacak nodüllerin uygun endikasyonlar doğrultusunda seçilmesi ile tanısal olmayan sonuçların azalacağı ve hücre bloğu çalışılabilmesi için yeterli örnek elde edilebilirliğinin artacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Fine Needle Aspiration Biopsy (FNAB) is a minimally invasive and safe diagnostic method in distinction of the benign and malignant thyroid nodules, especially when performed with the ultrasonography (US) guidance. In particular, the diagnostic accuracy of FNAB in experienced centers is very high. The sensitivity and specificity was reported to be approximately 85% and 99% respectively. According to the literature, based on the fact that whether it has been performed with the US guidance, or not, insufficient results of the FNAB procedure of thyroid nodules with the ratio of 2-20% (average 15%) might be obtained. An insufficient FNAB cytology result, leads to a waste of time for not only the patients, but also for the clinicians, radiologists and pathologists; moreover, repeated biopsy procedures increase the cost and the patient anxiety. In this study, it was aimed to determine the contribution of the sample which was obtained by using US guided vacuum assisted 21 G modified Menghini type needle (Sono-Cut®), which was evaluated by a pathologist at the bedside, to the diagnosis. A total number of 138 patients, 122 women (88.4%) and 16 men (11.6%), were included in the study, and US guided FNAB was performed on 147 nodules. Sonographic features of nodules, the number of aspiration, the presence of pain and the pain severity during the process, the presence of hemorrhage, and the presence of sample obtained for cell block analysis were recorded and analyzed with the results of aspiration biopsy. By using the 21 G modified Menghini type needle, diagnostic results were not achieved in 21 nodules (14.3%) because of various reasons. Adequate samples for cell block analysis were obtained in a total of 47 nodules (32%) and 17 (36.2%) of them were found to be contributing to the diagnosis. While the difference between diagnostic cytopathology results and the contribution of the cell block were found to be statistically significant, there was no statistically significant correlation between the cell block obtainability and the number of aspiration and presence of cystic component in the nodule. 21 G vacuum assisted modified Menghini type needle is a safe procedure with very low complication rates and comfortable for both the patient and practitioner when used under local anesthesia and US guidance. In addtion to the cytological diagnosis, obtaining the micro tissue fragments help the pathologists in the diagnosis of nodules. As a conclusion, it is believed that the increase in user experience and the selection of nodules for FNAB according to the appropriate indications will reduce the nondiagnostic results and will increase the obtainability of sufficient samples for cell block analysis.