Deneysel varikoselli sıçanlarda geçen süre ile testis dokusundaki apoptozis artışı arasındaki ilişki
Correlation between duration of varicocele and apoptosis in testicular tissue in an experimental model
  1. Tez No: 599689
  2. Yazar: SİNAN LEVENT KİREÇÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan birçok klinik çalışmaya rağmen halen varikoselin patofizyolojisi bilinmemektedir. Moleküler düzeyde varikoselin testis dokusu üzerine olan etkileri tam olarak ortaya konamamıştır. Sonuçta varikoselin, yapılan varikoselektomi operasyonu sonrasında semen parametrelerinde düzelme ve artan gebelik oranları nedeniyle cerrahi ile tedavi edilebilen en önemli infertilite sebebi olduğu kabul edilmektedir(96) Bu çalışmada varikoselli hastalarda geçen süre ile artan apoptozisin infertiliteye neden olabileceğinden tedavi için bekleme süresinin hastaya olan negatif etkisinin hayvan modelinde gösterilmesi amaçlanmaktadır Deneysel olarak varikosel oluşturulan aynı tür hayvan modeli (wistar albino rat) üzerinde 1 ay ve 2 ay sonra yapılan orşiektomilerle testis dokularındaki apoptotik index karşılaştırıldı. Bu amaçla 15'er rat içeren iki varikosel (denek) grubu ve 5'er rat içeren iki sham grubu oluşturuldu varikosel grubundaki ratlara renal vende % 50 daralma yapacak şekilde ligasyon uygulandı. Varikosel ve sham modelleri oluşturulduktan sonra denek grubunda varikosel oluşumu için 1 ay beklendi, bu süre sonunda denek grubunun ilk 15 adeti ve sham grubunun ilk 5 adetine bilateral orşiektomi uygulandı. Elde edilen testis dokuları apoptotik indeksin değerlendirilmesi için Bouin solüsyonunda fixe edildi. 2. ayda 2. denek ve 2. sham grubunada aynı işlemler uygulandı. Orşiektomi piyeslerinde apoptotik indeks hem gruplar hemde geçen süreye göre kendi içinde değerlendirildi. Eş zamanlı olarak yapılan parafin kesitlerle apoptozisle korele histopatolojik hasar araştırıldı. Apoptozisin saptanmasında sensitif ve sayısal sonuç verebilen ' In Situ End Labelling (ISEL)' metodunun modifikasyonu kullanıldı. Apoptotik hücre sayısı testis hücrelerinde 400 adet hücre sayılarak oran olarak (apoptotik indeks) belirlendi Varikosel, sham ve karşı testis gruplarında saptanan apoptotik indeks sonuçlarına göre varikosel grubunda 1.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: To experimentally demonstrate the negative effect of a waiting period for treatment in patients with varicocele. METHODS: A varicocele group of 30 rats and a sham group of 10 were used. All rats in the varicocele groups underwent ligation in the left testicle proximal to the site at which the internal spermatic vein drains into the renal vein to constrict the vein by 50%. In the sham group, the renal vein was dissected but not ligated. One month later, the first 15 rats in the experimental group and the first 5 rats in the sham group underwent laparotomy and bilateral orchiectomy. At 2 months postoperatively, the same procedures were performed on the second group of rats (15 varicocele rats and 5 sham rats). The apoptotic index was evaluated by group and interval after varicocele or sham operation. For apoptosis detection, modification of in situ end labeling was used.