Süper kritik karbondioksit özütleme yöntemi ileyavşan otu (Veronica beccabunga) bitkisinden yağ içeriği eldesive bazı flavonoid içeriklerinin belirlenmesi
Obtaining some flavonoid compounds and fattyacids from the herbaceous (Veronica beccabunga) bysupercritical co extraction method
  1. Tez No: 599714
  2. Yazar: AHMET SAİD YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yavşan otu (veronica beccabunga) bitkisi Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek kısımlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir. Sapı, yaprakları ve çiçekleri birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Geleneksel tıpta Yavşan otunun; grip-soğuk algınlığı tedavisi, boğaz ağrıları, yara iyileştirme, vücut ağrıları ve hazmı kolaylaştırma gibi birçok rahatsızlık için kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitkinin bilinen özütleme işlemleri geleneksel yöntemler ve kanserojen riskler taşıyan çözücülerle yapılmaktadır. Bu çalışmada yeni ve güvenli bir yöntem olan süperkritik karbon dioksit özütleme yöntemi ile 35-75 °C aralığında, 160-260 bar basınç aralığında, 6 farklı parçacık boyutlarında ve 3-7L/dak CO 2 akış hızı aralığında çalışılmıştır. Uygun parametrikoptimizasyon çalışması sonrasında Yavşan otu (Veronica beccabunga) bitkisinde quercetin, rutin, kaempferol, apigenin miktarlarının sırasıyla 1,44,5,40, 8,67, 1,43 µg/g değerine ulaştığı tespit edilmiştir. Özütün antioksidan aktivitesi DPPH ve Folin-Ciocalteau yöntemleri ile belirlenmiş olup, yağ asiti içerikleri nitel ve nicel olarak tayin edilmiş ve bazı bakteri, mayalara karşı da antimikrobiyal aktivitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The herbaceous (veronica beccabunga) plant grows in calcareous soils of Asia, Europe and North America and in sparse parts of forests, road edges, lawns and pastures. Stalk, leaves and flowers are used for healing for many diseases. In traditional medicine; It is known to be used for many disorders such as flu-cold treatment, sore throat, wound healing. The known extraction processes of this plant are carried out by conventional methods and solvents carrying carcinogenic risks. In this study, a new and safe method of supercritical carbon dioxide extraction method in the range of 35-75 ° C, 160-260 bar pressure range, six different particle sizes and 3-7 L / min CO 2 flow rate was studied in the range. At the end of experimental studies, the amount of Kaempferol in the herbaceous (veronica beccabunga) was 8.67 µg / g.In addition to, the antioxidant activity of the extract was determined by DPPH and Folin-Ciocalteau methods. Fatty acid contents were determined qualitatively and quantitatively. Antimicrobial activity against some bacteria and yeasts was determined.