Design and implementation of energy absorption test apparatus
Enerji yutma test aparatının tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 599715
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Testler tüm disiplinlerde çok önemlidir. Piyasaya sürülmeden önce herhangi bir ürün, kalite, kişi ve mal güvenliği için kendisini barındıracak çevreye karşı rekabetçiliğini sağlamak için bir seri teste tabi tutulur. Mekanikte, testler malzemelerin fiziksel davranışı hakkında ön çalışma yapılmasına izin verir. Çalışmaları sırasında darbelere ve dinamik yüklemelere maruz kalan makine parçaları, iyi enerji sönümleme ve iyi performansa sahip olmalıdır. Bu nedenle, bu bileşenlerde kullanılacak malzeme türüne karar vermek için test yapmak gerekir. Bilim ve teknoloji dünyasında bilinen test türleri ve cihazlar arasında,“Shore A”sertliğine sahip olan kauçuğun çarpma gerilmesi altında geri sekme kabiliyetini (elastikiyetini) belirlemek için kullanılan geri sekme (geri tepme) test cihazı ihmal edilebilir bir oranda ele alınmıştır. Üretici sayısı azdır ve literatürde bu konuda fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma kauçuk ve kauçuk benzeri malzemelerin geri sekme kabiliyetini test etmek için, bir geri sekme test cihazının ticari bir yazılım olan SolidWorks ile tasarımına odaklanmıştır. Sarkacın açısal konumu Matlab aracılığıyla Arduino kart kullanılarak toplanmıştır ve Schob tipi bir sarkaç DIN 53512 standardına göre ve muadillerine (ISO 4662 ve ASTM D7121) uygun olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tests are very important in all disciplines. Any product before being put on the market undergoes a series of tests to ensure its competitiveness against the environment that will host it for the quality, security of persons and goods. In mechanics, the tests allow making a preliminary study on the physical behavior of materials. Machinery parts which are subjected to shocks and dynamic loads during their operation must have good energy absorption and good performance. Therefore, to decide on the type of material to use in those components, testing is very important. Among the test types and devices known in the world of science and technology, the rebound resilience test machine to determine the bounciness (elasticity) of rubber having a Shore-A hardness under impact stress represents a negligible handle. The number of manufacturers is few and the literature does not say much about it. This study focuses on designing a rebound resilience test machine for testing rubber and rubber-like materials using the commercial software SolidWorks. The angular position of the pendulum is acquired using Arduino board via Matlab and a Schob type pendulum according to the standard DIN 53512 and its equivalents (ISO 4662 and ASTM D7121).