Tescilli tritikale çeşitlerinin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of registered triticale varieties
- Tez No: 599721
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tritikale hızla artan dünya nüfusunun beslenme sorunlarını çözmede alternatif bir tahıl olarak önem kazanmıştır. Tritikale verim potansiyelini makarnalık buğdaydan, soğuk, kurak ve marjinal toprak koşullarına dayanımını ise çavdardan almaktadır. Ayrıca tritikalenin pek çok hastalık ve zararlıya karşı dayanıklılık gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada tescilli tritikale çeşitlerinin moleküler markör yöntemlerinden olan ISSR-PCR tekniği ile genetik karakterizasyonu belirlenmeye çalışılmıştır. DNA'ları izole edilen tescilli 15 tritikale çeşidinde 20 primerle yapılan analizler sonucunda 16 primerden polimorfik ve monomorfik bant görüntüleri oluşmuş ve %80 oranında polimorfizm elde edilmiştir. Dört primer tescilli tritikale çeşitlerinde hiç amplifikasyon göstermemiştir. Tescilli tritikale çeşitleri başlıca 2 grupta toplanmıştır. Collegial çeşidi, diğer tritikalelerden en farklı çeşit olarak bulunmuştur. Diğer çeşitler iki alt gruba ayrılmıştır. Alt gruplardaki Mikham çeşidi diğerlerine göre %29 farklılık göstermektedir. Diğer çeşitlerin birbirleri arasında en fazla %23 farklılık görülmüştür. ISSR-PCR yönteminin tritikale genotiplerinin genetik karakterizasyonunda kullanabileceği belirlenmiştir ve elde edilen sonuçlara göre bu veriler tritikale ıslah çalışmalarında temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Triticale has gained importance as an alternative cereal in solving nutritional problems of the rapidly growing world population. Triticale yield potential is obtained from durum wheat and its resistance to cold, arid and marginal soil conditions is obtained from rye. In addition, triticale is known to tolerate many diseases and pests. In this study, the genetic characterization of registered triticale varieties by ISSR-PCR technique which is one of the molecular marker methods has been tried to determine. Polymorphic and monomorphic band images were formed from 16 primers as a result of analysis of 20 primers in 15 registered triticale isolates, and 80% polymorphism was obtained. Four primers did not show any amplification in the registered triticale variety. Registered triticale varieties are mainly collected in 2 groups. Collegial variety was found as the most different variety. From others. Other varieties are divided into two sub-groups. Variety Mikham in the subgroups differed 29% from the others. Other varieties showed a maximum difference of 23% between each other. It has been determined that ISSR-PCR method can be used in the genetic characterization of triticale genotypes and this data will be the basis for triticale breeding studies.