Dinamik network veri zarflama analizi modellerinde bootstrap yaklaşımı
Bootstrap approach for models of dynamic network data envelopment analysis
  1. Tez No: 599720
  2. Yazar: VOLKAN SONER ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karar Verme Birimleri'nin (KVB) girdilerini ve çıktılarını kullanarak, göreli etkinliklerini ölçen Veri Zarflama Analizi (VZA) en önemli performans analizi yöntemlerinden biridir. Doğrusal programlama tabanlı parametrik olmayan bir yöntem olan VZA, KVB'lerini etkin ve etkin olmayan KVB'ler olarak iki sınıfa ayırmaktadır. Aynı zamanda, etkin olmayan KVB'lerinin girdilerini ya da çıktılarını nasıl iyileştirmesi gerektiği konusunda da öneriler sunmaktadır. Literatürdeki geleneksel VZA modellerinde girdileri çıktılara doğrudan dönüştürüldüğü varsayıldığı için bu dönüştürme işleminin hangi alt aşamalardan geçirildiği ihmal edilmektedir. Bu yüzden alt aşamaların etkinliklerini ölçen Network VZA modelleri literatüre kazandırılmıştır. Network VZA modelleri KVB'nin, kendi girdi(ler) ve çıktı(lar)'ına sahip heterojen iç bölümlerden ya da alt aşamalardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Geleneksel VZA modelleri ile elde edilen etkinlik tahmin edicilerinin yansızlık özelliğini sağlamaması daha sonra yapılacak analizlerde yanlı sonuçlar elde edilmesine sebep olmaktadır. Bu dezavantajları gidermek ve örnekleme sonuçlarının hassaslığının üstesinden gelmek için Bootstrap VZA önerilmiştir. Bootstrap VZA yöntemi, yansız etkinlik skorlarını, güven aralığını, yanlılık ve varyans değerlerini elde etmektedir. Bu doktora tezinde geleneksel VZA modellerinde görülen dezavantajlar Network VZA modellerinde de görüldüğü için geleneksel VZA modellerinde kullanılan bootstrap yöntemi Network VZA modelleri için önerilmiştir. Önerilen bootstrap yöntemine dayalı Network VZA modellerinin literatürde sıklıkla kullanılan iki aşamalı VZA modeli için ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Önerilen modeller için hem statik hem de dinamik gerçek hayat problemleri için uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar önerilen model ile önceki modellerin birbiri ile yüksek korelasyona sahip olduğunu ve geçerli bir model olduğunu göstermektedir. Önerilen modeller sayesinde ağ şeklindeki bir üretim sürecinin genel ve alt aşama etkinlik tahmin edicilerine ilişkin istatistiksel çıkarımlar yapmak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) that measures the relative effectiveness of DMUs using the inputs and outputs of Decision Making Units (DMUs) is one of the most important performance analysis methods. DEA, a non-parametric method based on linear programming, divides DMUs into two classes as efficient and inefficient DMUs. Furthermore, it also provides recommendations on how inefficient DMUs should improve their input or output. In the traditional DEA models, since the inputs are assumed to produce outputs directly, it is neglected which sub-stages in this conversion process. Therefore, Network DEA models that measure the efficiency of the sub-stages were introduced to the literature. Network DEA models have a complex structure consisting of heterogeneous internal sections or sub-stages of the DMU with its own input(s) and output(s). Since the efficiency obtained from traditional DEA models does not provide the unbiased of the estimators, it leads to biased results in the subsequent analyzes. Bootstrap DEA has been proposed in order to overcome these drawbacks and overcome the accuracy of sampling results. Bootstrap DEA method provides unbiased efficiency scores, confidence interval, bias and variance values. In this dissertation, the bootstrap method used in traditional DEA models has been proposed for Network DEA models since the disadvantages seen in conventional DEA models are also seen in Network DEA models. The two-stage DEA model, which is frequently used in the literature of Network DEA models based on the proposed bootstrap method were discussed in detail. For the proposed models, both static and dynamic are applied for real life problems. The results showed that the proposed model and the previous models are highly correlated with each other and it is showed that a valid model. It is possible to make statistical inferences about the overall and sub stage efficiency estimators of a networked production process by means of the proposed models.