Eğitim amaçlı binalarda yangın tehlikesinin risk analizi
Risk analysis of fire danger in educational buildings
  1. Tez No: 599722
  2. Yazar: İREM DOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, eğitim amaçlı binalar bünyesinde çıkabilecek yangın tehlikelerine karşı önceden hazırlıklı olmak veya olası yangın esnasında can ve mal kaybını asgariye indirmek amacıyla alınacak gerekli yangın önlemleri ve bu önlemlere ait kurallar belirlenmiştir. Söz konusu binalarda aşağıda verilen hususların belirlenmesi için mevcut yasa ve yönetmeliklerin yeterli olup olmadığını örnek bir bina üzerinden ortaya koyulmuştur. Bu hususlar; yangının çıkış yeri ve nedeni, cinsi ve özelliklerinin belirlenmesi, mevcut bina bünyesinde veya çevresinde çıkabilecek muhtemel yangın çeşitlerinin belirlenmesi, oluşan yangınların can ve mala verebileceği zararların tespiti, yangın olaylarının vuku bulması halinde ortaya çıkaracağı maddi zararların belirlenmesi, yangın ortaya çıkaracak risk faktörlerinin minimum seviyeye çekilmesi ve bunun için gereken tedbirlerin önceden alınması, binada yangına karşı önceden alınacak önleyici tedbirlerle meydana gelecek ekonomik zararların minimum düzeyde tutulacağının belirlenmesi, oluşturulacak bir risk dosyası içerisinde tespit edilen tüm risk faktörlerinin çekilmiş ve tespit edilmiş görsel efektlerinin muhafaza edilmesidir. Kullanılan yöntem ve teknikler, konu ile ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklerin incelenip değerlendirilmesi, konu ile ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklere göre tasarlanmış eğitim amaçlı örnek bir bina üzerinde, yangın değerlendirmesi yapabilen bazı benzetim programları kullanılarak, risk değerlendirmesi yapılması, bu değerlendirme kapsamında ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklerin yeterlilikleri değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, necessary fire precautions and rules for fire prevention in order to be prepared in advance for possible fire dangers or to minimize the loss of life and property during fire have been determined. Whether the existing laws and regulations have sufficient or not for the determination of the following issues in those buildings have been demonstrated through a sample building. These issues; determination of the place and cause, type and characteristics of the fire, determination of possible types of fire that may occur in or around the existing building, determination of damages caused by fires caused by life and property, determination of material damages in case of fire events and to take the necessary precautions in advance, to determine that the economic damages that will occur in the building with real preventive measures against fire will be kept to a minimum level and to keep the visual effects of all risk factors determined in a risk file to be created. The methods and techniques used, examination and evaluation of existing laws and regulations related to the subject, conducting a risk assessment on an exemplary educational building designed according to the existing laws and regulations, using some simulation programs capable of fire assessment the competences of the regulations have been evaluated.