Kentlerde alternatif bir yeşil alan modeli olarak dikey bahçelerin irdelenmesi; Akdeniz Bölgesinde uygulanabilecek alanlar ve kullanılabilecek bitkilerin araştırılması
Inspeting vertical gardens as an alternative green field models in towns and searching suitable regions and plants for Mediterranean Region
  1. Tez No: 599737
  2. Yazar: NİMET TABU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yeni dönem peyzaj anlayışlarından biri olan Dikey Bahçeler; en basit tabiri bildiğiniz bahçenin, bir binanın cephesine ya da bir duvara konumlandırılmış halidir. Metal bir çerçeve, Pvc katman ve keçe tabakası olmak üzere 3 parçadan oluşan dikey bahçe sistemleri kentlerde doğayı gündelik yaşama kazandırmak için pratik bir çözüm olarak görülmektedir. Dikey bitkilendirmenin; kötü tasarlanmış cepheleri gizlemek, binaların yazın soğuk, kışın sıcak olmasını sağlayarak ısı kaybını azaltmak, doğal bir ısı ve ses yalıtımını sağlamak, havadaki kiri tozu temizlemek başta olmak üzere pek çok faydaları bulunmaktadır. Araştırma Materyali olarak Akdeniz Bölgesinde bulunan; Adana, Mersin ve Antakya Kentleri seçilmiştir. Dikey bitkilendirmenin bu kentlerde uygulanabilecek alanlar ve kullanılabilecek bitkilerin araştırılması konusunda bu çalışma yapılmıştır. Bu araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşamasında, konu ile alakalı literatür taramaları yapılmıştır. Literatür taraması ile Dikey Bitkilendirmenin tanımı ve önemi, Dikey Bitkilendirmenin Tarihçesi, Dikey Bitkilendirmenin Faydaları, Dikey Bahçe Türleri, Dikey Bahçelerin Uygulama Teknikleri, Dikey Bahçelerde Drenaj, Dikey Bahçelerde Sulama Sistemleri, Dikey Bahçelerde Uygulama Malzemeleri, Dikey Bahçeler için Kullanılan Bitki Türleri ve Dünyada ve Türkiye'de Dikey Bitkilendirme Örnekleri gibi konular ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise; araştırma alanı olarak seçilen il merkezlerindeki dikey bahçeler incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda elde edilen veriler ve literatür bilgileri karşılaştırılarak Adana, Mersin ve Antakya gibi Akdeniz Bölgesi kentlerinde dikey bitkilendirme için uygun olabilecek alanlar ve bu dikey bahçelerde kullanıma uygun bitki türleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmanı amacı hem iç hem dış mekanlarda uygulanabilecek olan ve uygulanan mekana farklı bir perspektif kazandırdığı düşünülen dikey bitkilendirmenin yaygınlaştırılması adına; Akdeniz Bölgesinde uygulanabilecek alanlar ve bu amaçla bölge çevre koşullarına uygun bitkileri incelemek ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
As one of the new understanding of landscape in new age, Vertical Gardens, in other words Green Walls, are the gardens we know which are located on a buildings front or on a wall. Vertical Garden systems consist of 3 parts; a metal frame, Pvc layer and felt layer, and Vertical Gardens are seen as a practical solution to bring nature to Daily life in towns. Vertical planting has many benefits as such as hiding bad fronts of buildings, providing buildings being cad in sumaner and hot in winter thus reducing heat loss, providing natural heat and voice isolation, cleaning dust in the air. As research materials, Adana, Mersin and Antakya towns are chosen which are located in Mediterranean Region. Some studies are made about to search suitable plants and feld in these towns. This research has been carried out as two stage. In first stage, literature review has been made. By literature review , some topics, such as meaning and importance of Vertical Gardens, History of Vertical Gardens, Benefits of Vertical Gardens, Vertical Garden Types, Application Techniques of Vertical Gardens, Drainage in Vertical Gardens, Watering in Vertical Gardens, Application Materials of Vertical Gardens, Plant Types used for Vertical Gardens and examples of Vertical Gardens in Turkey and in World are revealed. In second stage, Vertical gardens in chosen town are examined. As a result of this research, suitable fields and plants are carried out which can be used in Adana, Mersin and Antakya; towns in Mediterranean Region. This research, on behalf of dissemina tion of Vertical Gardens used both interior and exterior places which is, thought to bring new perspectives to these places, is inspecting and considering places in Mediterranean Region and plants which can be used in this region.