Karbondioksit tünelinde soğutulmuş dana etinin depolama süresince bazı fiziksel ve kimyasal değişimlerinin araştırılması
Investigation of some physical and chemical changes during storage of cooled calf meat in carbondioxide tunnel
  1. Tez No: 599738
  2. Yazar: FATİH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında karbondioksit tünelinde soğutulan etler ile klasik soğutma ile soğutulan etler meydana gelebilecek değişimlerin saptanması amacıyla depolama süresince 1. 4. 7. ve 11. günlerde tiyobarbütürik asit (TBA), pH, renk (L*, a*, b*) ve su aktivitesi (aw) analizleri yapılmıştır. Ayrıca depolamanın 1. ve 11. günlerinde nem analizi yapılmıştır. Bunun yanında protein ve yağ analizleri de yapılmıştır. Ek olarak taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ve tekstür profil analizi sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thiobarbuturic acid (TBA), pH, color (L*, a*, b*), water activity (aw) analysis on days 1. 4. 7. and 11. during storage period, in order to determine the changes that may occur in meat cooled by carbon dioxide tunnel and meat cooled by conventional cooling. In addition, moisture analysis was performed on the 1st and 11th days of storage. In addition, protein and fat analyzes were performed. In addition, scanning electron microscopy (SEM) images and texture profile analysis results were obtained.