NSTEMI hastalarında prognozun değerlendirilmesinde hematolojik parametreler ile TIMI risk skoru arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relation between hematological parameters and TIMI risk score in the evaluation of prognosis in NSTEMI patients
  1. Tez No: 599736
  2. Yazar: ULAŞ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda NSTEMI hastalarında prognozun öngörülmesinde hematolojik parametrelerin (lökosit sayısı (WBC), nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, MPV, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), WBC/MPV oranı (WMR)) etkiliğini değerlendirmeyi, ayrıca hematolojik parametrelerin TIMI risk skoru ile olan uyumunu incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, retrospektif ve gözlemsel bir kohort çalışması olup, NSTEMI tanısı alan, 18 yaş ve üzeri 259 hasta dahil edilmiştir. 1 senelik takip süresi içerisinde kararsız angina pektoris (USAP) nedeniyle hastaneye yatış, invaziv tedavi veya ilaç kullanımını gerektiren aritmiler, ölümcül olmayan MI veya kardiyak nedenli ölüm görülmesi majör istenmeyen kardiyak olay (MACE) olarak tanımlanmıştır. Hematolojik parametrelerin MACE'yi öngörmedeki etkinlikleri ROC eğrisi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 259 hastanın 188'i (%72,6) erkek olup hastaların yaş ortalaması 60,4 ± 11,9'dur. 1 yıllık takipte 60 hastada (%23,2) MACE görülmüştür. Başvuru anındaki yüksek WBC, nötrofil, NLR, PLR ve WMR değerleri uzun dönem prognozla, WBC, WMR ve NLR değerleri de TIMI skoruyla uyumlu bulunmuştur. Parametrelerin MACE öngörme gücü ROC analizi ile değerlendirildiğinde AUC değeri WBC, WMR ve NLR için sırasıyla 0,670 (%95 GA 0,590-0,750), 0,664(0,582-0,746), 0,689 (0,610-0,767) olarak saptanmıştır. Sonuç: Basit, hızlı ve ucuz bir tetkik olan hemogram parametrelerinden özellikle WBC, nötrofil, WMR, PLR ve NLR'nin NSTEMI hastalarında prognozu (MACE) öngörme gücü anlamlı bulunmuştur. Ayrıca WBC, WMR ve NLR değerleri TIMI skoruyla uyumlu saptanmıştır. Bunlar arasında NLR'nin prognozu öngörme gücü diğerlerinden daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of hematological parameters (WBC, neutrophil and lymphocyte count, MPV, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), WBC/MPV ratio (WMR)) on the prediction of 1-year prognosis in NSTEMI patients and to investigate the relationship between these hematological parameters and TIMI risk score. Materials and Methods: This single-center, retrospective and observational cohort study was performed with 259 patients aged 18 years or older who were diagnosed as NSTEMI. During the 1-year follow-up period, hospitalization due to unstable angina pectoris (USAP), any cardiac arrhythmias requiring invasive treatment or anti-arrhythmic drug use, non-fatal MI or cardiac death were defined as major adverse cardiac events (MACE). The efficacy of hematological parameters in predicting MACE was compared using ROC curve analysis. Results: Among the 259 patients included in this study, 188 (72.6%) were male and the mean age was 60.4 ± 11.9 years. MACE was observed in 60 patients (23.2%). Elevated baseline levels of WBC, neutrophil, NLR, PLR and WMR were correlated with long-term prognosis, whereas WBC, WMR and NLR were correlated with TIMI score. Predictive power of the parameters for MACE were evaluated by ROC analysis and the AUC values for WBC, WMR and NLR was 0.670 (95% CI 0.590-0.750), 0.666 (0.582-0.746), 0.689 (0.610-0.767) respectively. Conclusion: Simple, rapid and widely available hemogram parameters, especially WBC, neutrophil, WMR, PLR and NLR were found to be predictive of prognosis (MACE) in patients with NSTEMI. Among these, predictive power of the NLR was statistically better than the others.