Fakoemülsifikasyonla katarakt cerrahisinde 4 mm'lik şeffaf korneal ve sklerokorneal tünel kesilerinin postoperatif astigmatizma ve görme keskinliği üzerine etkileri
- Tez No: 59974
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUPHİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 4 mm genişlikte korneal tünel ve sklerokorneal tünel kesi yapılarak fakoemülsifikasyon ve katlanabilir intraoküler lens ( İOL ) implantasyon cerrahisi uygulanan, yaş ortalamaları denk kataraktı iki hasta grubunda keşi tekniğinin postoperatif astigmatizma ve görme prognozu üzerindeki etkileri araştırıldı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde, Mart - Kasım 1996 tarihleri arasında iki cerrah tarafından, kataraktı olan rastgele 21 göze 4 mm'lik korneal tünel ( KTG ), 23 göze ise sklerokorneal tünel < STG ) kesiyi takiben fakoemülsifikasyonla katarakt cerrahisi ve katlanabilir akrilik İOL implantasyonu uygulandı. Farklı bir hekim tarafından postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda tüm hastaların biomikroskopik muayeneleri, keratometrik ölçümleri ve görme keskinliği değerlendirmeleri yapıldı. Cerrahiye bağlı astigmatizma Cravy ' nin aks spesifik yöntemiyle analiz edildi. Grup içi ve gruplar arası farkların anlamlılığı Student's t ve Chi-Square testi ile değerlendirildi. Çalışmamızda postoperatif 1. gün ve 1. hafta kontrollerinde düzeltilmiş görme keskinliği STG ' da anlamlı derecede daha yüksek ( p < 0.05 ), cerrahiye bağlı kurala aykırı astigmatizma ise 1. ay ve 6. ay kontrollerinde anlamlı derecede daha düşük bulundu, (sırasıyla p< 0.05, p < 0.001 ). Peroperatif ve postoperatif komplikasyonlarda ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuçta, postop. erken görme rehabilitasyonu ve cerrahiye bağlı astigmatizma açısından, her iki küçük keşi ile yapılan fakoemülsifikasyonla katarakt cerrahisi de tatmin edici olmakla birlikte 4 mm sklerokorneal tünel keşi aynı büyüklükteki korneal tünele göre anlamlı derecede daha avantajlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, surgically induced corneal astigmatism and visual prognosis was evaluated in cataract patients after the phacoemulsification and foldable acrylic IOL implantation surgery that was performed by using self-sealing small clear corneal or sclerocorneal tunnel incisions randomly. The same surgical procedure was performed in 21 eyes through a 4 mm clear corneal tunnel and 23 eyes through a 4 mm sclerocorneal tunnel incision. All eyes were examined at 1 day, 1 week, 1 month and 6 months postoperatively. Data on corrected visual acuity and surgically induced astigmatism values calculated by use of Cravy method were analyzed between two groups using Student * s t and Chi-Square tests. Eyes in 4 mm sclerocorneal tunnel group displayed significantly better corrected visual acuity at the end of first week postoperatively ( p < 0.05 ), and less surgically induced astigmatism at the end of first and sixth month postoperatively ( p < 0.05, p < 0.001 respectively ). At the first month control no significant difference was observed In the visual acuity of two groups. Peroperative and postoperative complications were few and the rate of complications was not significant between two groups ( p> 0.05 ). As a result, both procedures of small incision cataract surgery offered satisfactory clinical results, but 4 mm sclerocorneal tunnel cataract surgery allowed significantly earlier recovery of visual function and less surgically induced astigmatism. 41