Ankilozan spondilitli hastalarda hareket kısıtlılığının functional movement screen testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of movement limitation in patients with ankylosing spondylitis by functional movement screen test
  1. Tez No: 599746
  2. Yazar: MELAHAT KOKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ankilozan Spondilit (AS) multipl organların tutulmaları, aksiyal iskeleti ve buna komşu yapıların enflamasyonu, omurga ve periferik eklemleri tutan etyolojisi bilinmeyen sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Functional Movement Screen Hareket tabanlı değerlendirme, propriyoseptif, mobilite ve stabilite zayıflıklarına bağlı fonksiyonel eksiklikleri (veya biyobelirteçleri) belirlemekte kullanılan 7 aşamalı güvenilir bir testtir. Bu çalışmada; 18-70 yaş gurubu 60 kişilik Ankilozan Spondilit hastalarına ve normal popilasyonun fonksiyonel hareket kısıtlılığı skorları karşılaştırılarak kısıtlılığın fonksiyonel boyutunun ölçülmesi amaçlanmıştır. İstanbul Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastahanesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana bilim Dalı,Romotoloji Dalı´nda kayıtlı ve takipli 18-70 yaş gurubu Ankilozan Spondilit tanılı hastalar ve aynı yaş gurubunda sağlıklı-gönüllü bireyler üzerinde yapılmıştır. Yapılan istatistikler sonucunda AS eğitiminin düşük olduğu, VKI´nin yüksek, FMS Skor-FMS HAM Skor, derin çömelme, yüksek adım, tek çizgi lunge, omuz mobilizasyonu, gövde şınavı, rotasyon stabilite, fiziksel fonksiyon konularında anlamlı bir fark bulunurken; Aktif düz bacak kaldırma, Esneklik Skor, ASAS, ASAS ÇF, ASQQL, BASDAİ,BASMİ, fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, enerji/canlılık/vitalite, ruhsal sağlık, sosyal işlevsellik, ağrı ve genel sağlık algısı konularında fark bulunamamıştır.FMS, katılım öncesi fiziksel muayeneye dahil edilebilir veya geleneksel tıbbi ve performans değerlendirmeleri sırasında göz ardı edilebilecek açıkları belirlemek için bağımsız bir değerlendirme tekniği olarak kullanılabilir. Çoğu durumda, geleneksel değerlendirme yöntemleri sırasında kas esnekliği ve güç dengesizlikleri tespit edilemeyebilir. Daha önce önemli risk faktörleri olarak kabul edilen bu problemler, FMS kullanılarak tanımlanabilir. Çok sayıda spor hekimliği uzmanı, hareket açıklarını tanımlamak için daha işlevsel bir yaklaşım kullanan spesifik değerlendirme tekniklerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmayla, hastalara özel, hareket kısıtlılıklarına yönelik fonksiyonel egzersizler hazırlanarak yaşam kalitelerine katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a systemic inflammatory disease of unknown etiology that involves the retention of multiple organs, axial skeleton and inflammation of adjacent structures, spinal and peripheral joints. Functional Motion Screen Deficiencies (or biomarkers) based on motion-based assessment, proprioceptive, mobility and stability weaknesses. The aim of this study was to compare the functional disability scores of the 18-70 age group of 60 patients with ankylosing spondylitis and the normal populations. Istanbul Pendik Marmara University Education and Research Hospital, Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Department of Romotology, 18-70 age group registered and followed in the group of patients with ankylosing spondylitis and healthy-individuals in the same age group. While BMI's high, FMS Score-FMS HAM Score, deep squat, Hurdle step, Inline Lunge , Shoulder Mobility, Trunk Stability Push UP , Rotary stability, there is a significant difference in physical characteristic level; Active Straight leg Raise, Elasticity Score, ASAS, ASAS MF, ASQQL, BASDAI, BASIS, physical role difficulty, emotional role difficulty, energy / vitality / vitality, mental health, social functioning, physical and health can be explained in advance technique. Netting and power imbalances may not be possible. These problems, which were previously considered important risk factors, can be defined in the FMS. A very old sports medicine specialist, a better customer-oriented assessment to identify deficits in movement. In this study, quality of life can be found in the patients by preparing target oriented exercises for the patients and their limitations.