Ankilozan spondilit hastalarında düşme korkusu: Postür ve denge ile ilişkisinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Fear of falling in patients with ankylosing spondilitis: A comparison of its relationship with posture and balance with healthy controls
  1. Tez No: 692278
  2. Yazar: HAKAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Düşme korkusu, günlük yaşamın temel, tehlikeli olmayan aktiviteleri sırasında düşmekten kaçınmada öz yeterliliğin düşük algılanması, düşmeyle ilgili endişe duyulmasıdır. Düşme öyküsü olmadan gelişebilmesi ve düşme için risk faktörü olması nedeniyle de klinik öneme sahiptir. Düşme riskinin ankilozan spondilitli (AS'li) hastalarda arttığı gösterilmiş olsa da bu hastalarda düşme korkusu ile ilgili sınırlı bilgi bulunmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, AS'li hastaların düşme korkusu düzeylerini ve denge parametrelerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak ve AS'li hastalarda düşme korkusunun denge parametreleri, ağrı, hastalık aktivitesi, fonksiyonel kapasite ve spinal mobilite ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı almış 18-65 yaş arası 40 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzeyen 50 sağlıklı birey olmak üzere toplamda 90 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri sorgulandı. Tüm katılımcılarda düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) ile, denge Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Kısa Fiziksel Performans Testi (KFPT) ile değerlendirildi. Hastalarda ağrı vizüel analog skala (VAS) ile, hastalık aktivitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ile, fonksiyonel kapasite Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) ile, spinal mobilite Bath AS Metroloji İndeksi (BASMI) ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaşları 18-63 yıl arasında, yaş ortalamaları 45,73 ± 9,5 idi. Kontrol grubunun ise yaş ortalaması 42,28 ± 8,1 ve yaş aralığı 26-56 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fear of falling is a low perception of self-efficacy in avoiding falling during basic, non-hazardous activities of daily life, and concern about falling. Fear of falling has clinical importance because it is a risk factor for falls and individuals without a history of falls may have fear of falling. Although it has been shown that the risk of falls is increased in patients with ankylosing spondylitis (AS), there is a limited information about the fear of falling in these patients. Objective: The aims of this study were to compare the fear of falling and balance parameters of AS patients with healthy controls and to evaluate the relation of fear of falling with balance parameters, pain, disease activity, functional capacity and spinal mobility in patients with AS. Materials and Methods: A total of 90 participants, including 40 patients aged 18-65 years who were diagnosed with AS according to the Modified New York criteria, and 50 sex-age matched healthy were included in the study. Demographic data and the number of falls within the last 1 year were questioned for all participants. Fear of falling by Falls Efficacy Scale-International (FES-I), balance with the Berg Balance Scale (BBS) and Short Physical Performance Battery (SPPB) were assessed in all participants. In patients; pain by visual analog scale (VAS), disease activity by Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), functional capacity by Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), spinal mobility by Bath AS Metrology Index (BASMI) were evaluated. Results: The mean age of the patient group of the participants was 45.73 ± 9.5 and the age range was 18-63. The mean age of the control group was 42.28 ± 8.1 and the age range was 26-56.