Hec-ressim paket programı ile göksu havzasının taşkın modellenmesi
Flood modelling of goksu basin with hec-ressim package program
- Tez No: 599747
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde Doğu Akdeniz Havzası içerisindeki Göksu Nehrinin olası taşkın senaryolarına göre taşkın modellemesi yapılarak, mevcut ve planlama safhasındaki barajların taşkın durumunda davranışları incelenmiştir. Yapılan modelleme çalışmalarında Hec-Ressim paket programı kullanılmıştır. Hidrolojik ve topografik veriler için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylı hidroloji ve planlama raporlarından faydalanılmıştır. Taşkın çalışmaları sonucunda planlama safhasındaki Mut ve Kayraktepe barajlarının gereklilikleri belirlenmiştir. Silifke ilçesinin olası taşkınlardan etkilenmemesi için havzanın en mansabında planlanan Kayraktepe Barajı tek ve iki baraj olarak boyutlandırılıp alternatif çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flood modelling was performed according to possible flood scenarios of the Göksu River in the Eastern Mediterranean Basin and the behaviors of existing and planning dams in flood condition were investigated. Hec-ResSim package program was used in modelling studies. For hydrological and topographic data, Hydrology and Planning Reports approved by the General Directorate of State Hydraulic Works were utilized. As a result of flood studies the requirements of the Mut and Kayraktepe dams in the planning stage were determined. In order to prevent the floods of the Silifke district, the Kayraktepe Dam, which was planned downstream of the basin, was dimensioned as one and two dams and alternative studies were completed.