Alüminyum nitrür hidrolizini engelleyici olarak alkil ve aril fosfat esterlerinin kullanılması
Using alkyl and aryl fosfat esters as a preventive for aluminum nitride hydrolysis
- Tez No: 599750
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Alüminyum nitrür (AlN) ticari öneme sahip bir malzeme olup iyi bir ısı iletkeni, düşük dielektrik katsayısına sahip bir seramik hammaddesidir. Bu nedenle AlN'nin depolanması esnasında hidrolizinin önlenmesi önem arzeder. Literatürde fosforik asit (H3PO4) ve silisik asit (H4SiO4) kullanılarak AlN tozlarının etrafında koruyucu bir tabakanın meydana geldiği ve hidrolizinin engellendiği yer almaktadır. Bu çalışmada, etil fosfat, fenil fosfat ve dodesil fosfat esterleri gibi organofosfat molekülleri kullanılarak AlN'nin yüzeyinde koruyucu bir tabaka meydana gelmek süretiyle hidrolizi engellenmiştir. Etil fosfat, fenil fosfat ve dodesil fosfatların AlN ile muamele edilmesi sonucunda elde edilen koruyucu kaplamanın pH-zaman değişimi grafikleri, kurutulmuş kaplı örneklerin XRD, su temas açısı ölçümü, SEM ve FT-IR yöntemleriyle karakterizasyonları yapılmıştır. AlN hidrolizini engellemede en başarılı sonuç, fenil fosfat ile elde edilmiştir. Dodesil fosfat, AlN hidrolizini engellemede fenil fosfata yakın bir başarı sergilerken etil fosfatın koruyuculuk özelliği göstermediği bulunmuştur. Flotasyon yöntemiyle alüminyum atıklarından AlN geri kazanımı her üç organofosfat bileşiği ile başarılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum nitride (AlN), is a commercially important material and a good heat conductor, has a low dielectric coefficient and is ceramic raw material. Therefore, to prevent the hydrolysis of AlN during its storage significant. In literature, phosphoric acid (H3PO4) and silicic acid (H4SiO4) form a protective layer around AlN powders to prevent the hydrolysis of AlN. In this study, organophosphate ester molecules such as ethyl phosphate, phenyl phosphate and dodecyl phosphate esters have been used for the preventation of hydrolysis of AlN by forming a protective layer on its surface. After the protective layer process, various characterizations such as pH-time changes, crystal structures and morphologies of dried coated samples and water contact angle measurement have been performed. The most successful result in inhibition of AlN hydrolysis has been obtained with phenyl phosphate. On the other hand, dodecyl phosphate has success in part like phenyl phosphate while ethyl phosphate has not exhibit a considerable success for inhibition of AlN hydrolysis. Furthermore, AlN recovery from aluminum wastes was failed with simple flotation methods by using those three organophosphate compounds.