Pensikuron fungisitinin kare dalga voltametrisi ile analitik tayini için yöntem geliştirilmesi
Development of the method for the analytical determination of pencycuron fungicide with square wave voltammetry
  1. Tez No: 599751
  2. Yazar: SELVİ ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, pensikuronun fungisitinin elektrokimyasal davranışı kare dalga sıyırma voltametrisi (SWS) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri kullanılarak camsı karbon elektrot (GCE) üzerinde incelenmiştir. Pensikuronun pH 1,0'de +1140 mV'da (Ag/AgCl'e karşı) anodik bir piki gözlenmiştir. Bu pik akımını etkileyen biriktirme süresi (tb), biriktirme potansiyeli (Eb), puls genliği (ΔE), frekans (f) ve basamak potansiyeli (ΔEb) gibi parametreler optimize edilmiştir. Pensikuronun kare dalga sıyırma voltametrisiyle tayini için, çalışma aralığı 0,2 – 10,0 mg/L bulunmuştur. Buna göre gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 0,05 mg/L 0,17 mg/L olarak hesaplanmıştır. Pensikuron fungisiti, monokrotofos, rizoleks, teflubenzuron, kaptan, dietofenkarb gibi pestisitlerin ve bazı ağır metallerin varlığında bile %96,1 - %104,4 yüksek geri kazanımlarda belirlenmiştir. Ayrıca, kare dalga sıyırma voltametrisi ile GCE üzerinde pensikuron ve dietofenkarb pestisitlerinin eş zamanlı tayini pH; 1,0 HCl çözeltisinde gerçekleştirilmiştir. Pensikuron analizi için önerilen bu yönteminin doğruluğu ve uygulanabilirliği Moncuron-Combi WS 70 ticari formülasyonunda yapılan tayinlerle gösterilmiştir. Son olarak, olası elektro-oksidasyon mekanizması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behaviour of the pencycuron fungicide was investigated on a glassy carbon electrode (GCE) using square wave stripping voltammetric (SWSV) and cyclic voltammetric (CV) techniques. An anodic peak of pencycuron at pH 1.0 was observed at +1140 mV (vs. Ag/AgCl). Parameters such as deposition time (td), deposition potential (Ed), pulse amplitude (ΔE), frequency (f) and step potential (ΔEs) were optimized. For the determination of pencycuron by square wave stripping voltammetry, the dynamic linear range was found to be 0.2 - 10.0 mg/L. Accordingly, limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) values were calculated as 0.05 mg/L and 0.17 mg/L, respectively. Pencycuron fungicide was determined in high recovery rates of 96.1% - 104.4%, even in the presence of pesticides such as monocrotophos, rizolex, teflubenzuron, captan, diethofencarb and some heavy metals. In addition, the simultaneous determination of pencycuron and diethofencarb pesticides were realized on GCE by square wave stripping voltammetry at pH 1.0 (HCl) solution. The accuracy and applicability of this proposed method for pencycuron analysis was demonstrated by the assays made in the commercial formulation of Moncuron-Combi WS 70. Finally, a possible electro-oxidation mechanism has also been proposed.