Mimari tasarımda biyoişbirlikçi bir yaklaşım olarak bakteriyel biyokalsifikasyonun kullanımı üzerine bir inceleme
A study on the use of bacterial biocalcification in architectural design as a bio-collaborative approach
- Tez No: 599752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU DİDEM AKYOL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mimari tasarım örnekleri, biyomimikri ile farklı ilişki biçimlerinde kendini gösterirken, ortak paydada doğadan mimari bir anlam çıkarma amacı gütmektedirler. 21.yüzyılda gelişen biyomühendislik ve biyoteknolojik araştırmalar sayesinde, doğanın, mimarlık ve diğer mühendislik alanlarıyla kurduğu ilişkiler değişmeye başlamıştır. Bu bağlamda gündeme gelen doğa esinlenmeli tasarım yaklaşımlardan biri de biyoişbirliğidir. Tüm kaynakların tüketilmesi, doğanın sürdürülemez olması, kullanılan tüm yapı malzemeleri ve yapım yöntemlerinin gelenekselleşmesi gibi birçok mimari tasarım problemlerine alternatif bir yaklaşım olan biyoişbirlikçi tasarım yaklaşımı yeni bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın temel amacı ise, doğanın/canlının tasarıma direkt entegre edilmesi söz konusu olan bu yaklaşım çerçevesinde biyoişbirlikçi bir tasarım yaklaşımı olarak öngörülen bakteriyel biyokalsifikasyonun, mimarlık ve tasarım alanında, çimento, beton ve türevi yapılara alternatif olabilecek şekilde kullanım potansiyellerini araştırmak; mimari tasarımda bir araç olarak kullanımını, bu üretim yönteminin potansiyellerini ve uygulanabilirliğini tartışmaktır. Bu doğrultuda çalışmanın teorik çerçevesini çizmeyi sağlayan literatür araştırması sonucunda, doğa esinlenmeli tasarım denemeleri irdelenerek kategorize edilmiştir. Tez çalışmasının, literatürde canlı organizmaların sürece entegre olduğu az sayıda örnek içinde konumlanması ve interdisipliner çalışmalara dikkat çekmenin yanı sıra, gelecekte canlı organizmaların mimarlık ve tasarım alanında kullanılması yönünde tasarım disiplinine bir katkı hedeflemesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
While examples of architectural design show themselves in different forms of relationship with biomimicry, they share the purpose of deriving an architectural meaning from the nature of common denominator. Thanks to the bioengineering and biotechnological researches that developed in the 21st century, nature's relations with architecture and other engineering fields began to change. In this context, bio-cooperation is one of the nature-inspired design approaches. Bio-collaborative design approach, which is an alternative approach to many architectural design problems such as depletion of all resources, unsustainable nature, traditionalization of all building materials and construction methods, is emerging as a new solution. The main objective of this study is to investigate the potential of use of bacterial biocalcification as an alternative to cement, concrete and derivative structures in the field of architecture and design; to discuss the use of this technique as a tool in architectural design, its potentials and applicability. In this respect, as a result of the literature research which provides the theoretical framework of the study, nature-inspired design experiments have been categorized by examining. It is important to place the thesis in a few examples in the literature in which living organisms are integrated into the process and to draw attention to interdisciplinary studies, as well as to contribute to the design discipline for the use of living organisms in architecture and design in the future.