Herkes için spor organizasyonlarında orman koşularına katılanların spora başlama nedenleri ve beklentileri (İstanbul ormanları örneği)
The reasons why runners who attend the 'sports for everyone' event in forests start runningas a sport and the expectations of these runners (Sampling with İstanbul forests)
- Tez No: 599753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Turizm, Public Health, Sports, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul ormanlarında düzenlenen Herkes İçin Spor organizasyonlarına katılanların koşu sporuna başlama nedenleri ve beklentilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni İstanbul ili ormanlarında koşan sporcuların tamamıdır. Araştırmanın örneği ise Herkes İçin Spor organizasyonlarında İstanbul ormanlarında koşan 8 ile 30 yaş arası 190 erkek ve 90 kadın olmak üzere toplam 280 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırma tanımlayıcı araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Koşu sporuyla ilgilenen sporcuların koşu sporuna başlama nedenleri ile beklentileri'nin değerlendirmek amacıyla ''Türk Sporcusunun Spordan Beklentileri ile Spora Yönelten Unsurlar''Sunay ve Saracaloğlu (1997), Bayraktar ve Sunay (2004) ve Şimşek (2005) kullandıkları ve toplam 36 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Anket araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı ve danışmanı tarafından koşu spor dalına uyarlanmış ve çalışma grubuna veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Sporcuların koşu sporuna başlama nedenleri ve beklentileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelasyon (r istatistiği) ile Ki-kare testi uygulanmıştır. Sporcuların koşu sporuna başlama nedenleri ve beklentilerinin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla da ilk önce dağılımların normalliği (Kolmogorov-Smirnov) testine bakılmış olup test sonucuna göre Mann Whitney-U Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the reasons why the runners who attend the“Sports for Everyone”event, which is held in Istanbul forests, start running as a sport and these runners' expectations. The target population of this research is all athletes running in the forests of Istanbul city. The sampling of the research consists of 190 male and 90 female individuals for a total of 280, aged between 8-30 all of whom run in Istanbul forests for“Sports for Everyone”events. This research has been carried out using the defining research model. In order to determine the reasons why athletes who are interested in running as a sport start running and these runners' expectations a survey of 36 questions has been used. This survey is the one used by Sunay and Saracaloğlu (1997), Bayraktar and Sunay (2004), and Şimşek (2005). This survey has been adapted by the researcher and his adviser in a way to suit running as sports and used as a tool to gather data for the study group. In order to determine the relationship between the reasons why athletes start running and their expectations correlation (r statistics) and Chi-square test are used. In order to determine the relationship between the reasons why athletes start running and their expectations with some demographical variables first the test for normality of distribution (Kolmogorov-Smirnov) has been evaluated, and then depending on this test's results, Mann Whitney-U Kruskal Wallis test has been applied.