Talaş kırıcı formu uygulanmış çok kristalli elmas (çke)takımların performansının değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of chip breaker applied pcdcutting tools on surface roughness and cutting forces
- Tez No: 599758
 - Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER, DR. SELÇUK YAĞMUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Alüminyum alaşımları düşük yoğunluk ve yüksek korozyon direnci sayesinde başta havacılık sanayi olmak üzere pek çok alanda yaygın kullanılmaktadır. Alüminyum alaşımları bazı işlenebilirlik problemlerine rağmen, yaygın kullanımlarıyla bilinmektedir. Özellikle sürekli talaş oluşumu en önemli sorunlardan bir tanesidir. Sürekli talaşın iş parçasına sarılması ve yeniden kesilmesi durumu yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; yüzey pürüzlülüğünü olumsuz etkileyen sürekli talaş oluşumunu engelleyebilecek, talaş kırıcı formu oluşturulmuş çok kristalli elmas (ÇKE) takımların performansını değerlendirmektir. Bu amaçla, ticari olarak talaş kırıcılı olarak üretilmeyen bu takımlar üzerinde, lazer bileme yöntemiyle farklı talaş kırıcı formları oluşturulmuştur. Talaş kırıcılı bu takımların performansları talaş kırıcısız takımlarla karşılaştırılmış ve yüksek yüzey kalitesi beklentisiyle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan AA 6082 T4 malzemenin işlenmesiyle elde edilen yüzey pürüzlülüğü ve oluşan kesme kuvvetleri açısından değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar sabit ilerleme miktarı (0,14 mm/dev), iki farklı kesme hızı (200 ve 400 m/dak) ve altı farklı kesme derinliği (0,02; 0,06; 0,1; 0,14; 0,20 ve 0,26 mm) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Talaş kırıcı uygulanmış ÇKE takımlarda, 200 m/dak kesme hızında artan kesme derinliği ile birlikte yüzey pürüzlülüğü değerlerinin olumlu yönde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its low density and high corrosion resistance, aluminum alloys are widely used in many fields; especially in the aerospace industry. Although aluminium alloys have some machinability challenges, their widespread use is known. In particular, continuous chip formation is one of the most important challenges. Continuous chip wrapping and re- cutting of the workpiece adversely affects surface roughness and cutting forces. The aim of this study is to evaluate the performance of poly-crystalline diamond (PCD) tools that are formed by chip breaker and can prevent the formation of continuous chip which adversely affect surface roughness. For this purpose, different chip breaker forms of these tools which are not produced for commercial purposes, have been formed by laser sharpening method. The performances of tools with chip breaker were compared with the tools' without chip breaker and they are evaluated according to surface roughness and cuting forces which are get by machining of AA 6082 T4 material that are widely used in automotive industry. Experimental studies consisted of constant feed rate (0.14 mm / rev), two different cutting speeds (200 and 400 m / min) and six different cutting depths (0.02; 0.06; 0.1; 0.14; 0, 20 and 0.26 mm). It was concluded that surface roughness values were positively affected with increasing cutting depth at 200 m / min cutting speed in PCD tools with chip breaker.