Diyabetli kişilerin aktivite performansını etkileyen faktörler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between factors affecting activity performance of people with diabetes
  1. Tez No: 599782
  2. Yazar: SONESER BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Diyabetli Kişilerin Aktivite Performansını Etkileyen Faktörler Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ergoterapi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışmada diyabetli kişilerin toplumsal katılım düzeyini, aktivite performanslarını, yaşam kalitelerini, ilgilerini, kaygı düzeylerini, iş performanslarını ve sosyal destek algılarını belirlemek ve arasında ilişkiyi saptamak amaçlandı. Çalışma Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi Bölümünde yürütüldü. Çalışmamıza yaş ortalaması 45,97±8,40 yıl olan 46 diyabetli ve 45,97±8,40 yıl olan 46 diyabeti olmayan kişi katıldı. Grupların değerlendirilmesinde Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İlgi Kontrol Listesi, Toplumsal Katılım Anketi ve İş İçerik Anketi kullanıldı. Diyabetli kişilerde ayrıca Kanada Aktivite Performans Ölçümü ile performans problemleri ve Diyabet Yaşam Kalitesi Ölçeği ile yaşam kaliteleri değerlendirildi. Yarı yapılandırılmış görüşme ile diyabetli kişilerin iş yerinde yaşadıkları zorluklar incelendi. Yeti Yitimi Değerlendirme Ölçeği dahil etme kriteri olarak kullanıldı. Diyabetli kişilerin kaygı düzeyi, sosyal destek algısı, ilgi alanları ve toplumsal katılımlarının diyabeti olmayanlardan farksız olduğu belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship Between Factors Affecting Activity Performance of People with Diabetes,, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences Occupational Therapy Program, Master Thesis, Ankara, 2019. In this study, it was aimed to determine the relationship between diabetic individuals' social participation level, occupational performances, quality of life, interests, anxiety levels, job performances and social support perceptions. The study was conducted in Hacettepe University Department of Occupational Therapy. 46 diabetic subjects with a mean age of 45.97 ± 8.40 years and 46 non-diabetic subjects with 45.97 ± 8.40 years participated in our study. State-Trait Anxiety Inventory, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Interest Checklist, Community Integration Inventory and Job Content Questionnaire were used to evaluate the groups. In addition, performance problems were assessed with Canada Occupational Performance Measurement and quality of life was assessed with Diabetes Quality of Life Scale. Difficulties experienced by people with diabetes at work were examined with the semi-structured interview. Disability Assessment Scale was used as inclusion criteria. It was found that anxiety level, perception of social support, interests and social participation of people with diabetes were no different from those without diabetes (p> 0.05).