Yenidoğanlarda cilt bütünlüğünün sürdürülmesinde ayçiçek yağı ve likit vazelinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sunflower oil and liquid vaseline on maintaining skin integrity of newborns
  1. Tez No: 599791
  2. Yazar: ILGIN BAHAR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde tedavi gören yenidoğanların cilt bütünlüğünün sürdürülmesinde ayçiçek yağı ve likit vazelinin etkisinin incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul da bir eğitim ve araştırma hastanesi YYBÜ'nde Nisan-Haziran 2019 tarihleri arasında tedavi gören, araştırma kriterlerine uyan ve ailelerinden gönüllü onam izni alınan 90 yenidoğan oluşturdu. Veriler, Yenidoğanı Tanıtıcı ve Klinik Özelliklerini Belirleme Formu, Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirmesi (YCDD) Formu, ayçiçek yağı ve likit vazelin kullanılarak toplandı. Veriler; sayı, yüzde, ortanca, Ki-Kare, Kruskal Wallis, Fisher ve Mann Whitney U testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate the effect of sunflower oil and liquid vaseline on the maintenance of skin integrity of newborns treated in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU). The study sample included 90 newborns in the NICU's training and research hospital in Istanbul between April- June 2019, who met the inclusion criteria and whose parents signed the voluntary informed consent form. The data were collected using a Newborn Identification and Clinical Characteristics Form, Neonatal Skin Condition Score, sunflower oil and liquid vaseline. Frequencies, percentages, medians, chi-square, Kruskal Wallis, Fisher and Mann-Whitney U were used in the analysis.