Yenidoğan hemşirelerinin cilt bakımına yönelik bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and applications of newborn nurses for skin care
- Tez No: 625475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENER TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yenidoğanların cilt bütünlüğünün korunması ve geliştirilmesinde hemşirelere önemli görevler düşmektedir. Bu çalışma yenidoğan hemşirelerinin cilt bakımına ilişkin bilgi ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olarak yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce kurum izinleri ve etik kurul izni alındı. Araştırma Haziran 2016- Ağustos 2018 tarihleri arasında dört farklı şehirdeki beş farklı hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde görev yapan hemşirelerle gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya dahil etme kriterlerini sağlayan 124 yenidoğan hemşiresi oluşturdu. Verilerin toplanması amacıyla araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan,“Tanıtıcı özellikler veri formu”,“Yenidoğan hemşirelerinin cilt bakımına ilişkin bilgi düzeylerini belirleme formu”ile“Cilt bakımına yönelik uygulamalar anketi”nden yararlanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız iki örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, çoklu karşılaştırma testi olarak Duncan testi ve Brown-Forsythe testi kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan yenidoğan hemşirelerinin çoğunluğunun 20-30 yaş grubunda ve %79.8'inin lisans mezunu olduğu bulundu. Hemşirelerin %75.8'inin yenidoğanın cilt bakımına yönelik eğitim almadığı ve yarısından fazlasının cilt bakımı ile ilgili güncel literatürü takip etmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Newborns nurses have an important role in protecting and improving the integrity of newborns. This study was carried out as a descriptive and cross-sectional study in order to evaluate newborn nurses' knowledge and applications for newborn skin care. Institution permits and ethics committee permits were obtained before starting the research. The research was carried out between June 2016 and August 2018 with nurses working in the neonatal intensive care unit (NICU) of five different hospitals in four different cities. The sample of the study occured 124 newborn nurses who met the including criteria of the study. In order to collect the data,“Introductory features data form”,“Knowledge levels form for newborn nurses regarding skin care”and“Practices questionnaire for skin care”were used. Two independent samples t test, one-way analysis of variance, Pearson's correlation analysis, regression analysis, Duncan test and Brown-Forsythe test were used as multiple comparison tests. It was found that the majority of newborn nurses included in the study were in the 20-30 age group and 79.8% were graduates. It was determined that 75.8% of newborn nurses did not receive training on newborn skin care and more than half of them did not follow the current literature on skin care.