Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin aile merkezli bakıma ilişkin tutumları
Attitudes of nurses working in pediatric clinics on family-centered care
- Tez No: 599790
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveyn katılımı konusunda hemşirelerin tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirildi. Etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra araştırmanın evrenini; Şubat 2019 – Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul'da bir devlet ve iki üniversite hastanesinin pediatri kliniklerinde çalışan 235 hemşire oluşturdu. Örneklem grubunu çalışmayı kabul eden, örneklem seçimine uyan 205 hemşire oluşturdu. Hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini belirlemek için 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarını değerlendirmek için 'Ebeveyn Katılımı Tutum Ölçeği (EKTÖ)' kullanıldı. Araştırmada hemşirelerin ebeveyn katılımı tutum puanları konusunda kararsız (64,278±9,144; Min=43; Maks=90) tutum sergiledikleri saptandı. Sonuç olarak pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin hizmetiçi eğitim programlarına ''Aile Merkezli Bakım'' konusunun entegre edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive and relational screening model in order to determine the attitudes of nurses working in pediatric clinics on parental participation in the care of hospitalized child. After obtaining the approval of the ethics committee and institution, the universe of the research is 235 nurses working in the pediatric clinics of one state and two university hospitals in Istanbul, between February 2019 and June 2019. The sample group consisted of 205 nurses who accepted the study and matched the sample selection.“Descriptive Information Form”was used to determine the descriptive characteristics of the nurses, and“Parental Participation Attitude Scale”was used to assess attitudes towards family-centered care. In the study, it was found that nurses exhibited indecisive attitude (64,278 ± 9,144; Min = 43; Max = 90) regarding their parental participation attitude scores. As a result, it is recommended to integrate“Family Centered Care”into service training programs of nurses working in pediatric clinics.