Farelerde radyasyona bağlı gelişen Oral mukozitin dermatan sülfat ile modülasyonu: Diferansiyasyon süreçlerine etkileri
Modulation of radiation-induced Oral mucositis (mouse) by dermatan sulfate: Effects on differentiation processes
  1. Tez No: 599796
  2. Yazar: NİLSU ÇİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ZÜMRE ARICAN ALICIKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Oral mukozit (OM), baş boyun kanserleri (BBK) tedavisinde uygulanan radyokemoterapinin (RKT) sık görülen, erken yan etkisidir. Bu ülseratif epitelyal oluşumun moleküler patogenezinde, epitelyal hücrelerin diferansiyasyon süreçlerindeki değişikliklerin etkili olduğu düşünülmektedir. Fraksiyone ışınlama (Irradiaton-IR) sırasında dermatan sülfat (DS) uygulamasının oral mukozanın radyasyon toleransını önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. Tasarlanan hayvan modelinde IR tek başına veya DS tedavisi ile kombinasyonu altında oral epitelyal diferansiyasyonun mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: İmmünsistemi normal C3H/Neu suşundan dişi/erkek 140 fare, günlük fraksiyone 3 Gray(Gy) iki hafta boyunca toplam doz 30Gy/10fraksiyon, tek başına IR ve IR'ye ek DS tedavisi ile (IR+DS) ışınlandı. Her iki deney kolunda 14 gün boyunca, iki günde bir fare grubu (n=3) sakrifiye edildi. Hücre proliferasyon belirteci p16, differansiyasyon belirteci p21 ve hücresel iskelet bütünlüğünün göstergesi sitokeratin (SK) antikoru ile örneklerin boyanması doku spesifik protokollere göre yapıldı. İstatistiksel analizler, tek-yön ANOVA testi ile SPSS 17'de yapıldı. Bulgular: p16 analizinde germinal (proliferasyon) tabakada tek başına IR ve IR+DS arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: During head-and-neck cancer (HNC) radio-chemotherapy (RChT) oral mucositis (OM) is the most frequently dose-limiting early side effect. Changes in the differentiation processes of epithelial cells are thought to be effective in the molecular pathogenesis of this ulcerative epithelial formation. Application of Dermatan Sulphate (DS) during fractionated irradiation (IR) has been shown to significantly increase the radiation tolerance of the oral mucosa. In the designed animal model, it was aimed to investigate the mechanism of oral epithelial differentiation by IR alone or in combination with DS treatment. Materials and Methods: Both male/female 140 mice from the C3H/Neu strain with the normal immune system were irradiated over two weeks with daily fractionated 3 Gray (Gy) with total dose 30Gy/10fraction, IR alone and additional DS treatment (IR+DS). The mouse group (n = 3) was sacrificed every two days for 14 days in both experimental arms. Samples were stained with cell proliferation marker p16, differentiation marker p21 and cytokeratin (SK) antibody indicating cellular skeletal integrity according to tissue-specific protocols. Statistical analysis was performed with SPSS 17 by one-way ANOVA test. Results: In p16 analysis, no significant difference was found between IR alone and IR+DS arms in the germinal (proliferation) layer.