How green construction enhances the quality and profitability of office buildings focusing on leed: A case study of energy-cost analysis and benefit assessment
Ofis binalarinin kalitesini ve karliliğini artiran yeşil yapi: Leed odakli enerji maliyeti analizi ve fayda değerlendirmesi üzerine bir çalişma
- Tez No: 895393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Economics, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeşil binaların iç mekan kalitesi ve iş performansı üzerindeki etkilerini anlamak, günümüzde çevre dostu yapıların öneminin arttığı bir dönemde, akademik ve endüstriyel anlamda önemli bir araştırma alanı olmuştur. Bu binaların, enerji, su ve malzeme kullanımını azaltarak çevresel etkiyi minimize etme hedefi, çeşitli ölçeklerde tanınmasına ve takdir edilmesine yol açmıştır. Ancak, yeşil binaların iç mekan kalitesi ve iş performansı üzerindeki gerçek etkileri hala net bir şekilde anlaşılamamıştır. Bu bağlamda, yeşil binaların iç mekan kalitesi ve iş performansı arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemek üzere bir araştırma yapılmaktadır. Tehran'da inşa edilen bir yeşil bina ile geleneksel bir bina arasında Design Builder ile karşılaştırmalı bir analiz yaparak, karbon ayak izi, enerji tüketimi, termal konfor ve işgücü memnuniyeti gibi faktörler üzerinde odaklanılmalıdır. Beklentilerin aksine, yapılan araştırmalar yeşil binaların genellikle daha iyi termal konfor sağladığını, ancak işgücü memnuniyeti açısından bazı geleneksel binaların öne çıktığını göstermektedir. Bu bulgular, yeşil binaların performansı hakkındaki algıları gözden geçirmek ve daha iyi anlamak için yeni soruların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yeşil binaların tasarımı, sadece çevresel faktörleri değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik faktörleri de dikkate almaktadır. Bu binaların inşa edilmesi ve işletilmesi, sürdürülebilir malzemelerin kullanımı ve enerji verimliliğinin sağlanması gibi çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Bununla birlikte, yeşil binaların çevresel etkisinin azaltılmasına ve iç mekan kalitesinin iyileştirilmesine yönelik potansiyeli, bu zorlukların üstesinden gelmeyi gerektiren önemli bir motivasyon kaynağıdır. Yeşil binaların oluşturulması ve uygulanması, yüksek başlangıç maliyetleri ve belirsiz yatırım getirisi gibi finansal zorlukları içerebilir. Ayrıca, yeşil binaların sertifikasyonu ve performans değerlendirmesi karmaşıktır ve çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Bununla birlikte, bu tür zorluklar, yeşil binaların çevresel ve sosyal faydaları göz önüne alındığında, genellikle aşılmaya değerdir. Sonuç olarak, yeşil binaların iç mekan kalitesi ve performansı üzerindeki etkileri karmaşık bir konudur ve daha fazla araştırmayı gerektirmektedir. Ancak, bu tür binaların çevresel ve sosyal faydaları, onların teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini açıkça göstermektedir. Bu nedenle, yeşil binaların tasarımı, inşası ve işletilmesi üzerine yapılan araştırmaların devam etmesi ve bu alandaki bilgi birikiminin artması önemlidir. Bu, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de insan refahı açısından olumlu bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies found that there is a huge difference between the conventional office building and the eco-friendly one concerning energy use and electricity consumption. The in-depth investigation on this regards was carried out with the help of advanced modelling software, Design Builder. It is concluded that the principles of a sustainable design play a very important role in saving resources and reducing operational costs throughout the life cycle of a building. Green buildings embody sustainability and demonstrate the potential of these design principles in significantly reducing the impact of the environment in built environments. Important issues, such as climate change and resource depletion, have been catered for by these green buildings through the reduction of energy use and dwindling dependence on limited resources. This further takes a boost from the incorporation of renewable energy resources and new technologies, which no doubt position green buildings as the future of architectural designs. This intrinsic relationship between built environments and human well-being emphasizes the need to envelop environmentally sustainable design into building practices. As a result of their effects on indoor air quality, admission of considerably more natural lighting, and excellent thermal comfort, green buildings enhance the physical health, mental well-being, and productivity of the users. Research has shown that better indoor air quality is related to a lower prevalence of respiratory difficulties and allergies, while the exposure to daylight has been linked with a better mood and higher productivity. Thermal comfort maintains attention and decreases stress. In this way, green buildings are not a benefit for the environment but also for considerable improvement in living quality for all those who work inside them. On the financial side, green office buildings bring benefits during a building's lifetime. Some of the more direct benefits include reduced operational expenses through lesser energy and water consumption. Another large component of benefits is an increased value of assets through the higher market premiums for green buildings that are therefore adept at enhancing efficiency and sustainability. Added to this is the fact that there are a number of legislative incentives aimed at greater sustainability, including tax rebates, grants, and preferential speeding-up of permitting procedures. These incentives facilitate an even more attractive initial investment in green building, making it more economically viable. It's nothing short of a game changer: the shift toward green office buildings. It's thoroughly sustainable development in the environmental, economic, and social dimensions. Sustainable development ameliorates the pressure on the environment, increases economic resilience, and enhances the social fabric of our communities. In its approach, it assures that the benefits of green buildings do not stop at the buildings' respective physical borders but contribute to a more comprehensive concept of sustainable development. Realizing the full potential of green buildings will ultimately require a continuation of the spirit of collaboration across the spectrum—from architects to engineers, from policymakers to the occupants of these buildings—all with the same goal of supporting innovation through a steadfast commitment to sustainability. This collective effort, therefore, becomes very important in surmounting other challenges that may continue to confront green building practices on the road to universal embracement. In addition, constant research and development are needed for the upgrading of technologies and techniques to be more efficient, cost-effective, and accessible. Conclusion: It is not only a trend or niche within architecture. Green building points to an important change as regards a more sustainable future, and its more fair design. This building design and construction approach takes most problems related to the environment, economic benefits, and social well-being into consideration. Continuing collaboration, increased innovation, and strong commitment are some of the ways toward development of built environment that combines with nature and benefits human well-being. This vision of green buildings is what will guide us on to sustainable development and bring human activities into harmony with the rest of nature.