Genç erişkinlerde intihar davranışı ile problem çözme, dürtüsellik ve atılganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between suicidal behavior and problem solving skills, impulsivity and assertiveness
  1. Tez No: 271723
  2. Yazar: İSMAİL ÖZVER
  3. Danışmanlar: DR. AHMET TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: İntihar dünyada ergen ve genç erişkinlerin önde gelen ölüm sebebidir. İntiharı önlemede en önemli strateji yüksek riskli grubu tespit etmektir. İntiharla ilişkili birçok etken sorumlu tutulmaktadır. Psikiyatrik bozukluklar intihar girişiminde önemli bir etkendir. Ayrıca özellikle gençlerde sorunları etkili bir biçimde çözememe, dürtüsel tutum gösterme, kendini yeterli ve uygun bir şekilde ifade edememe gibi özellikler de intihar riskini arttırabilir. Bu çalışmada intihar girişiminde bulunmuş genç erişkinlerde intiharı önleme, tedavi ve tekrarı engellemede yol gösterecek klinik tanıları saptamak, intiharla ilişkili olduğu düşünülen dürtüsellik, atılganlık ve problem çözme becerisinin rolünü tespit etmek amaçlanmaktadır.Yöntem: Ergen ve Genç Erişkin Psikiyatrisi birinci ve ikinci basamak polikliniğinden izlenen 18-20 yaşları arasındaki 111 olguya SCID-I DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme formu uygulandı. Ayrıca Sosyodemografik ve klinik veri toplama formu, İntihar Davranışı Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Problem Çözme Envanteri, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11 ve Rathus Atılganlık Ölçeği verildi. Sosyodemografik ve klinik veri toplama formuna göre katılımcılar intihar girişimleri olanlar ve olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. İntihar girişiminde bulunanlar ve bulunmayanlar klinik tanıları, eğitim durumları, aile bilgileri, depresyon, anksiyete, dürtüsellik, atılganlık düzeyleri ve problem çözme becerileri açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %30,6'sının intihar girişiminde bulunduğu, intihar girişiminde bulunanların %82,4'ünü kızların oluşturduğu saptandı. Anne eğitim düzeyi düşük olanlar ve daha önce intihar girişimi öyküsü olanlar intihar girişimi için daha yüksek risk içindedir. İntihar girişimi olanlarda; intihar planı, son bir yıl içinde yaşamlarını sona erdirme düşüncesinin sıklığı, intihar tehdidi ve tekrar edilebilirliği yüksektir. İntihar girişimde bulunan grupta en sık kullanılan intihar yöntemi yüksek dozda ilaç alımıydı. Çalışmaya alınanlara ve intihar girişiminde bulunanlara en çok konulan eksen I klinik tanı majör depresyon idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide is one of the leading causes of death among adolescents and young adults. The most important strategy in prevention of suicide is to determine the high-risk groups. Various factors leading to suicidal behavior have been identified among which having a psychiatric disorder is an important one. Moreover, inefficient problem solving skills, impulsive attitude, and the inability to express oneself especially among the young population may increase the risk of suicide. In this study, our objective is to determine the the clinical diagnoses which lead us in the treatment process and prevention of suicide, and to establish the role of impulsivity, assertiveness ve problem solving skills which are supposed to be related to suicidal behavior.Methods: 111 cases between ages 18-20 being followed in the Adolescent and Young Adult Psychiatry Outpatient Clinic were applied SCID-I. They were also given a sociodemographic data form, Suicidal Behaviors Questionnaire, Beck Depression Inventory, Problem Solving Inventory, Barrat Impulsivity Scale-11 and The Rathus Assertiveness Schedule. The participants were divided into two groups according to the presence or absence of a suicide attempt. And the two groups were compared regarding their clinical diagnoses, level of education, familial information, depression, anxiety, impulsivity and assertiveness levels and problem solving skills.Results: 30.6% of the cases had a history of a suicide attempt, and 82.4% of the attemptors were female. Low level of education of the mother and having a history of a previous attempt increases the risk of a new suicide attempt. Among the ones having a suicide attempt, the prevalence of the thought of ending one?s life during the past one year, suicidal threat, and the possibility of a recurrence are high. The most commonly preferred method of suicide was found to be intake of high dose medication. The most prevalent axis I diagnosis among both the participants and the attemptors was major depression. Levels of depression(p0,05).