Bipolar bozukluğu olan annelerin çocuklarında sosyal-duygusal beceriler ile ebeveyn çocuk etkileşimi ilişkisi
The relationship between social-emotional skills and parent-child interaction in children of mothers with bipolar disorder
  1. Tez No: 912230
  2. Yazar: HANDE KIRIŞMAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, annesi bipolar bozukluk (BB) tanısı almış ergenlerin zihin kuramı (ZK), empati, aleksitimi düzeyleri ve aile işlevselliği, sağlıklı annelere sahip ergenlerle karşılaştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza annesi BB tanısı almış 40 anne-çocuk çifti ve psikiyatrik öyküsü olmayan sağlıklı annelere sahip 40 anne-çocuk çifti sağlıklı kontrol olarak dahil edilmiştir. Katılımcılardan ve ailelerden sosyodemografik veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Ergenlerin genel psikiyatrik belirtileri DSM-5 Düzey-1 Kesitsel Belirti Ölçeği, ZK Gözlerden Zihin Okuma Testi Çocuk Formu (GZOT-ÇF), empati KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği Ergen Formu, aleksitimi Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), aile işlevselliği Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ile değerlendirilmiştir. BB tanılı anneler için Young Mani Derecelendirme Ölçeği ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) kullanılmıştır. BULGULAR: Olgu grubunun ZK performansı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0.013). KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği'nde olgu grubu, duygusal empati puanlarında anlamlı düşüklük göstermiştir (p=0.038), ancak bilişsel ve toplam empati puanları benzer bulunmuştur (p>0.05). Olgu grubu, TAÖ-20'de kontrol grubuna kıyasla daha yüksek aleksitimi skorları sergilemiş; bu fark özellikle duyguları tanımada güçlük (p=0.023) ve toplam aleksitimi (p=0.037) puanlarında belirgin olmuştur. Hem olgu hem de kontrol grubunda, anne ve çocukların ZK skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Olgu grubunda, GZOT-ÇF puanları ADÖ'nün iletişim alt boyutuyla pozitif (r=0.340), roller alt boyutuyla ise negatif ilişki göstermiştir (r=-0.325). Ayrıca TAÖ-20'nin dışa dönük düşünme alt boyutu, duygusal (r=-0.325) ve toplam empati (r=-0.331) ile negatif ilişkili bulunmuştur. SONUÇ: Bipolar bozukluk tanısı olan annelerin çocuklarında zihin kuramı ve empati becerilerinde kontrol grubuna göre azalma, aleksitimi düzeylerinde ise artma olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, aile işlevselliği açısından problem çözme, iletişim ve duygusal tepki verebilme gibi alanlarda daha fazla zorluk gözlenmiştir. Bulgular, bu gruba yönelik aile odaklı sosyal biliş ve duygusal işlevlere yönelik müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study compared the theory of mind (ToM), empathy, alexithymia levels, and family functioning of adolescents with mothers diagnosed with bipolar disorder (BD) to those of adolescents with healthy mothers. MATERIALS AND METHODS: The study included 40 mother-child dyads where the mother was diagnosed with BD and 40 mother-child dyads with healthy mothers without any psychiatric history as the control group. Sociodemographic data were collected from participants and their families using a researcher-designed sociodemographic information form. Adolescents' general psychiatric symptoms were assessed using the DSM-5 Level 1 Cross-Cutting Symptom Measure, ToM skills with the Reading the Mind in the Eyes Test-Child Version (RMET-CV), empathy with the KA-SI Adolescent Empathy Tendency Scale, alexithymia with the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and family functioning with the Family Assessment Device (FAD). For mothers with BD, the Young Mania Rating Scale, the Hamilton Depression Rating Scale, and the Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) were also administered. RESULTS: The ToM performance of the case group was significantly lower compared to the control group (p=0.013). On the KA-SI Empathy Scale, the case group showed significantly lower emotional empathy scores (p=0.038), while cognitive and total empathy scores were similar between groups (p>0.05). The case group exhibited higher TAS-20 scores than the control group, with significant differences in difficulty identifying feelings (p=0.023) and total alexithymia scores (p=0.037). No significant relationship was found between mothers' and children's ToM scores in either group (p>0.05). In the case group, RMET-CV scores were positively associated with the communication subscale of the FAD (r=0.340) and negatively associated with the roles subscale (r=-0.325). Additionally, the external-oriented thinking subscale of the TAS-20 was negatively correlated with emotional empathy (r=-0.325) and total empathy (r=-0.331). CONCLUSION: Children of mothers diagnosed with bipolar disorder demonstrate reduced theory of mind and empathy skills compared to control groups, along with increased levels of alexithymia. Additionally, greater difficulties are observed in family functioning domains such as problem-solving, communication, and emotional responsiveness. These findings underscore the importance of family-focused interventions targeting social cognition and emotional functioning for this population.