Analysis and control of single phase grid connected moduler multilevel converter
Tek faz şebeke bağlantılı modüler çok seviyeli dönüştürücü analiz ve kontrolü
- Tez No: 599899
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması modüler çok seviyeli dönüştürücülerin matematiksel analizi ve kontrolü üzerinde yapılmıştır. Geçici ve kararlı durum analizleri için gerekli matematiksel model oluşturulmuş, açık ve kapalı çevirim çalışma koşulları bilgisayar ortamında simule edilmiştir. Bu simulasyonlarda dolaşım akımının bastırılması için enerji ve akım kontrolü ayrı ayrı kurgulanmış ve incelenmiştir. Ayrıca, tüm sistem birim-değerlere çevrilerek analiz edilmek suretiyle gerçek boyutlara bağlı olmaktan çıkarılmıştır. Modüler çok seviyeli dönüştürücülerde, ikinci harmonik akımına bağlı oluşan resonansın ortadan kaldırılması için dolaşım akımının bastırılması ile olan bağlantısı incelenmiştir. Rezonans frekansının analitik hesaplanmsı simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on mathematical analysis and control of modular multilevel converters. For transient and steady state analysis, the required mathematical model is constituted, open and closed loop working conditions are simulated on computer program. In these simulations, both energy and current control are built and analyzed separately to suppress circulating current. Additionally, the whole system is made independent from the real values by converting the system into per unit. In modular multilevel converters, the relationship between the suppressing the circulating current and the resonance condition formed by second harmonic current. The analytic calculation of the resonance frequency is compared with the simulation results