Hemşirelerin palyatif bakım algısı
Nursing perceptions of palliative care
- Tez No: 599908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin palyatif bakıma yönelik bilgi ve tutumları belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Meteryal Metod: Araştırma için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulundan izin alınmıştır. Çalışma Samsun Gazi Devlet Hastanesinde 15 Kasım 2018-15 Şubat 2019 tarihleri arasında aktif olarak çalışan 245 hemşire üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgileri içeren anket formu, çalışmacı tarafından hazırlanmış olan Palyatif Bakıma İlişkin Görüş İfadeleri ve 2009 yılında Nakawaza ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olup; 2015 yılında Ahmet Seven tarafından güvenirlilik-geçerliliği yapılan Palyatif Bakım Bilgi Testi kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin % 25,3'ü 36-40 yaş arasında %82'si kadın, %66,1'i lisans mezunu olduğu, %24,9'unun meslekte 6-10 yıl çalıştığı ve %30,7'sinin dahili kliniklerde çalıştığı bulunmuştur. Hemşirelerin Palyatif Bakım Bilgi Testi alt gruplarından Felsefe alt boyutunda maksimum 2,00 puan üzerinden ortalama 1,30 puan aldıkları ve diğer alt boyutlarla karşılaştırıldığında, en çok bu alt boyutta yer alan sorulara doğru yanıt verdikleri belirlenmiştir. Ağrı alt boyutunda maksimum 6,00 puan üzerinden ortalama 2,69 puan aldıkları görülmüştür. Bu alt boyuttan aldıkları puanların palyatif bakım bilgi testinin geneliyle ve diğer alt boyutlarla oranlandığında düşük olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Sonuç: Palyatif bakım konusunda cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, meslekte geçirdiği süre ve diğer farklı olgular göz önünde bulunarak, çalışmaya katılan hemşirelerin, maksimum puanın 20 olduğu palyatif bakım bilgi testinde ortalama 9, 90±5,39 puan aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study was conducted to determine the knowledge and attitudes of nurses towards palliative care. Materıal & method: Permission was obtained from Ondokuz Mayıs University Social and Humanities Ethics Committee for the study. The study was carried out with 245 nurses working actively in Samsun Gazi State Hospital between 15 November 2018-15 February 2019. The questionnaire, Statements regarding Palliative Care prepared by the researcher which includes personal information about the participants, was developed by Nakawaza et al. in 2009 and collected using the Palliative Care Knowledge Test validated by Ahmet Seven in 2015. Findings: Of the nurses participating in the study, 25.3% were between 36-40 years of age, 82% were female, 66.1% were undergraduates, 24.9% had worked in the profession for 6-10 years and 30.7% worked in internal medicine clinics. It was determined that the nurses scored an average of 1.30 points out of a maximum of 2.00 points in the Philosophy subscale of the Palliative Care Knowledge Test sub-groups, and compared to the other subscales, they answered most of the questions correctly in this subscale. In the pain subscale, they scored an average of 2.69 over a maximum of 6.00 points. It is concluded that the scores obtained from this subscale are low when compared to the overall palliative care knowledge test and other subscales. Conclusion: Considering the gender, age, education level, time spent in the profession and other different issues regarding palliative care, it was noted that the nurses participating in the study scored an average of 9, 90 ± 5.39 in the palliative care knowledge test with a maximum score of 20.