Destekleyici ve geliştirici liderlik yaklaşımlarının örgütsel bağlılığa etkisi (Ankara ili Çubuk ilçesi örneği)
Impact of supporting and improving leadership approach on organizational loyalty (case study on Çubuk province, Ankara)
- Tez No: 190945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada okul müdürlerinin destekleyici ve geliştirici liderlik yaklaşımlarının,öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarına etkisinin, öğretmen algılarına göre değerlendirilerekaraştırılması amaçlanmıştır. Değerlendirmeler yapılırken cinsiyet ve okul türü özellikleri dikkatealınmıştır.Araştırmanın evreni; Ankara ili, Çubuk ilçesi ilk ve orta dereceli okullarında görev yapmaktaolan 509 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini; basit tesadüfi örneklem yoluylaseçilen 9 okuldan 180 öğretmen oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında okul müdürlerinin destekleyici ve geliştirici liderlik düzeylerinibelirlemek amacıyla ?Destekleyici ve Geliştirici Liderlik Özellikleri Anketi? ve öğretmenlerinörgütsel bağlılıklarını ölçmeyi amaçlayan ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesinde, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, BasitDoğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız t-testi ve Frekans Yüzde Dağılım testleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ve destekleyici ve geliştiriciliderlik özelliklerine ait algıları, cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermemektedir. Okul türü ileörgütsel bağlılığın uyum ve içselleştirme boyutları arasında ilişki görülmezken, özdeşleşme bağlılığıile destekleyici ve geliştirici liderlik yaklaşımlarına dair algılamada okul türüne göre anlamlıfarklılıklar görülmüştür. Ortaöğretimde çalışan öğretmenlerin özdeşleşme bağlılıklarının vedestekleyici ve geliştirici liderlik algılarının, ilköğretimde çalışan öğretmenlere göre daha yüksekolduğu tespit edilmiştir. Destekleyici ve geliştirici lider yaklaşımları, örgütsel bağlılığın uyumboyutunu negatif yönde anlamlı olarak etkilemektedir. Destekleyici ve geliştirici liderlik özellikleriarttıkça, öğretmenlerin uyum bağlılığının azalacağı söylenebilir. Destekleyici ve geliştirici liderliközellikleri, örgütsel bağlılığın özdeşleşme ve içselleştirme boyutlarını ise pozitif yönde anlamlı olaraketkilemektedir. Destekleyici ve geliştirici liderlik özellikleri arttıkça, öğretmenlerin özdeşleşme veiçselleştirme bağlılıklarının artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research and to evaluate the impact of supporting and improvingleadership approach of school principals on organizational loyalty of teachers according to theteachers? perception. The gender and the school types are taken into consideration in the evaulation.The population of the research consists of 509 teachers working at the primary andsecondary schools in Çubuk province, Ankara. The sample of the research is made up of the 180teachers chosen randomly from 9 schools.?Survey on Supporting and Improving Leadership Features? for designating supporting andimproving leadership levels of school principals and ?Scale of Organizational Loyalty? aiming tomeasure the organizational loyalty of teachers are used to retrieve data.In analysis of data, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Simple LinearRegression Analysis, Independent t-test and Frequency and Percent Distribution tests are used.According to research results, organizational loyalty and perceptions for supporting andimproving leadership features of teachers do not vary due to gender parameter. While there is norelationship between type of school and adaptation and adoption scope of organizational loyalty, thereare ignificant differences between sense of identification and perception for supporting and improvingleadership approach in accordance with type of school. It is determined that sense of identification andperception for supporting and improving leadership approach of teachers working at secondaryschools are higher than those of working at primary schools. Supporting and improving leadershipapproach significantly affects the adaptation of organizational loyalty in the negative direction, on theother hand, it affects sense of identification and adoption scope of loyalty in the positive direction.