8 haftalık su üzerinde core antrenmanın programının bayan basketbolcuların denge ve kuvvet paremetreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The inverstigation of the effect of the core training program on the balance and force parameters of the women basketball
- Tez No: 599933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK SAÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma 8 haftalık su üzerinde uygulanan core antrenman programının bayan basketbolcuların denge ve kuvvet parametreleri üzerine etkisinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya toplam 62 sporcu katılmıştır. Sporcuların tamamı bayandır ve yaş ortalaması 26.73±5.91'dir. Araştırmanın kontrol grubunu 23.75±7.36 yaş ortalamasına sahip 12 kişi oluştururken, deney grubunu ise 27.44±5.35 yaş ortalamasına sahip 50 kişi oluşturmuştur. Araştırmada bayan basketbolcuların su üzerinde uygulanan core antrenman programının kuvvet ve dengelerine olan etkilerini belirlemek amacıyla sporculardan kuvvet ve denge ölçümleri için pençe dinamometresi, bacak sırt dinamometresi, flamingo denge testi değerleri alınmıştır. Araştırma kapsamında flamingo denge testi, pençe kuvveti ve bacak kuvveti test sonuçlarının normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Normal dağılım analizi için basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmıştır. Toplanan veriler eşleştirilmiş t test ve bağımsız t test kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of core training program on balance and force parameters of female basketball players. A total of 62 athletes participated in the study. All athletes are women and the average age is 26.73 ± 5.91. The control group of the study consisted of 12 people with an average age of 23.75 ± 7.36 and the experimental group consisted of 50 people with a mean age of 27.44 ± 5.35. In order to determine the effects of female basketball players on the strength and balance of core training program applied on water, paw dynamometer, leg back dynamometer, and phony balance test values were taken from the athletes for strength and balance measurements. Flamingo balance test, paw force and leg strength test results showed normal distribution. For normal distribution analysis, the skewness and skewness values were examined. The collected data were analyzed using paired t test and independent t test.