Basketbol branşında 16 yaş erkek sporcuların esneklik ve denge becerilerinin müsabaka içindeki şut ve ribaund performanslarına etkisi (İstanbul altyapı ligi yıldız erkekler U16 kategorisi)
The research has found that 16 years old man athlete's flexibi̇lity and balance abilities in the basketball branch and the effect on the shot and rebound performances during i̇n the competition(i̇stanbul i̇nsfrastructure league star men u16 category)
  1. Tez No: 599932
  2. Yazar: BERKER BAŞBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı; 16 yaşındaki erkek basketbolcuların denge ve esneklik becerilerinin müsabaka içerisindeki şut ve ribaund performanslarına nasıl bir etkisinin olduğunun incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Galatasaray, Fenerbahçe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi spor kulüplerinde basketbol oynayan 16 yaşındaki toplamda 15 oyuncu ölçümlere katılmıştır. Her takımdan 5'er oyuncu ve takımının en skorer oyuncuları değerlendirmeye alınmıştır. Bu sporculara Eurofit test protokolününden denge ve esneklik testlerini uygulamaları istenmiştir. Daha sonra oyuncuların 8 hafta boyunca maç istatistikleri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS program kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Denge puanları ile hücum ve savunma ribaunt sayıları arasında anlamlı ilişki olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir Fakat Denge puanları ile 2 sayı, 3 sayı ve serbest arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Denge puanı yüksek olan oyuncuların 2 sayı, 3 sayı, serbest atış, serbest atışı sayıları da yüksektir. Esneklik puanları ile savunma ribaunt, hücum ribaunt, 2 sayı, 3 sayı, serbest atış sayı, isabet ve yüzdeleri arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study Having analysed the effect of balance and flexibility abilities of a 16-year-old male basketball players on the shots and rebound performances. Aiming to support this research, the data have collected from 15 players who are 16 years old. The top scorer of the team has been evaluated with the aim of maintaining the value of research. Such that the measurements taken from 5 basketball players from each of the three sports clubs, playing basketball in Galatasaray, Fenerbahçe and Istanbul Metropolitan Municipality sports clubs, participated in the measurements. These basketball players were asked to apply the balance and flexibility tests from the Eurofit test protocol. After that the player's match statistics are collected for 8 weeks and at the final stage. the data were analyzed by using SPSS program. As a result of this study, there was no significant relationship between balance scores and offensive and defense rebound numbers (p> 0.05) but there was a positive and significant relationship between balance scores and 2 points, 3 points and free throw. Players with a high balance score have 2 points, 3 points, free throws and free throw numbers are also high. It was found that there was no significant relationship between defense rebounding, offensive rebounding, 2 points, 3 points, free shot number, hit and percentages with elasticity scores.