FMF(Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalarında ilaç dirençliliğinden sorumlu MDR1 (Multi Drug Resistance 1 ) geninde gerçekleşen gen polimorfizimlerinin incelenmesi
Investigation of gene polymorphysis in MDR1 (multi Drug Resistance 1) gene responsible for drug resistance in FMF (Family Mediterranean Fever) patients
- Tez No: 599956
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA);Familial mediterranean Fever (FMF) Akdeniz kökenli bireylerin oluşturduğu çoğunluklarda ; Askenazi olmayan Yahudiler, Araplar, Türkler, Ermeniler arasında yaygındır. Hastalıkdan sorumlu gen MEFV ilk olarak 1997 de tanımlanmıştır ve hastalığın tanımı değişmiştir. Bu tanımlama ile ailesel akdeniz ateşi MEFV geninde meydana gelen mutasyonlar sonucu organizmanın enflamasyona verdiği yanıtın bozulmasıdır. FMF ile ilişkili olan MEFV geni, kromozom üzerinde 16p13.3'de yer almaktadır ,60 kilobazlık bir genomik DNA'sı olan ve 781 aminoasitli bir proteini (pyrin) kodlamaktadır. Toplamda 10 ekzondan oluşur.Özellikle 2. ve 10. ekzon mutasyonların çoğunu barındırmaktadır. Bu mutasyonlardan arasında en çok görüleni M694V (MEFV geninde 2080. nükleotitte (694. aminoasit) valinin proteini yerine metionin proteinin gelmesi neden olmaktadır.) E148Q, M680I (G/C), M680I (G/A), I692DEL, M694V, M694I,V726A, R761H 'dır. P-glikoproteini (P-gp) kodlayan insan MDR1 geni, değişik bireyler topluluğunda ilaçların biyo faydasını ve ilaç yanıt düzeyinin tespit edilmesinde kilit bir konumda bulunmaktadır. Akademik çalışmalarda günümüze dek MDR1 genine ait 50'den fazla SNP (Single Nucleotide Polymorphism) belirlenmiştir. ABCB1 geni olarak da bildiğimiz insan MDR1 (Multidrug Resistance) geni 7p21'de yer almaktadır , 28 ekzonu kapsamaktadır. P-glikoprotein (P-gp) adıylada daha çok bilinen 170 kDa büyüklüğünde bir transmembran taşıyıcı protein kodlamaktadır. P-gp, yüksek ATP ihtiyacı ksenobiyotiklerin, metabolik artık ürünlerin ve daha pek çok ilacın hücre metabolizması dışına taşınmasında aktif olarak rol üstlenmektedir. MDR1 geni üzerinde gerçekleşen polimorfizmlerin P-gp hareketliliğini ve ifade düzeyini değiştirerek çalışma fonksiyonları üzerinde önemli fonksiyonlarının olduğu yönünde bilgiler artmaktadır. Çalışmamız da toplam 50 FMF mutasyonu taşıyan birey ile 50 adet FMF mutasyonu taşımayan birey olmak üzere toplam 100 bireyin kan örneklerinden MDR1 gen polimorfizmine ait üç adet SNP noktasını inceledik.Bu SNP noktaları rs201298259 C/T ; rs150114592 C/T ve rs199509670 A/G ' ydı .Sonuç olarak bu bölgelerin genotipik varyantlarında çalışmış olduğumuz hasta grubuna ait sonuçlar ve kontrol grubuna ait sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) In Mediterranean-based communities; Are widespread among Jews without Ashkenazi, Arabs, Turks, and Armenians. The gene responsible for the disease MEFV was first described in 1997 and the definition of the disease has changed. With this definition, the resulting of the mutations in the familial Mediterranean fever MEFV gene disrupt the response of organism to inflammation. The MEFV gene responsible for FMF is localized on chromosome 16p13.3, has a genomic DNA of 60 kb, and encodes a protein which includes 781 amino acid (Pyrine). Totally it is composed of 10 exons. The second and tenth exons contain most of the mutations. The most common mutations are M694V (2080. nucleotide in the MEFV gene (694. amino acid) causing the valine to substitute methionine.) E148Q, M680I (G/C), M680I (G/A), I692DEL, M694V, M694I,V726A, R761H . The human MDR1 gene encoding P-glycoprotein (P-gp) plays a key role in determining drug bioavailability and drug response in different populations. More than 50 SNPs (Single Nucleotide Polymorphism) have been identified in the MDR1 gene to date. The human MDR1 (Multidrug Resistance) gene, also known as ABCB1, is localized in 7p21 and contains 28 exons. This gene encodes a 170 kDa transmembrane carrier protein known as P-glycoprotein (P-gp). P-gp functions as an ATP-dependent pumping of xenobiotics, metabolic residues, and many drugs out of the cell. There is increasing evidence that existing polymorphisms in the MDR1 gene play an important role in functioning by affecting P-gp activity and expression level of the gene. We studied three SNP points of MDR1 gene polymorphism from blood samples of a total of 100 individuals, 50 FMF mutation-bearing individuals and 50 FMF mutation-bearing individuals. These SNP points were rs201298259 C / T; rs150114592 C / T and rs199509670A / G. Consequently no significant relationship was found between patient and control group in genotypic variants of these regions.