Çok modlu taşımacılık için bir model ve uygulama
A model and application for multi modal transportation
  1. Tez No: 599958
  2. Yazar: GİZEM AKÇAL TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yük taşımacılığı geçmiş zamanlarda tek bir taşıma modu ile gerçekleştiriliyor iken günümüzde yaşanan rekabet koşulları ile birlikte en az iki taşıma modundan oluşan çok modlu taşımacılık sistemine yerini bırakmaktadır. Yıllar boyunca çeşitli yük taşıma modları kombinasyonu ile belirli kısıtlar altında mevcut sistemi optimize edecek modeller kullanılmakta olup, sistem ihtiyacına yönelik uygulamalar yapılmıştır. Bu çalışmada; karayolu ve demiryolu yük taşımacılığı birlikte kullanılmıştır. Fabrikalardan bayilere gönderilen ürünler için; demiryolu istasyonlarının kullanılıp kullanılmayacağı, demiryolu ve karayolu taşımacılığı ile taşınacak ürün miktarı ve taşınan ürünlerin minimum maliyetle son kullanıcıya ulaştırılmasını sağlayacak model geliştirilmiştir. Bu model ile bir un fabrikası için uygulama yapılmış olup çeşitli senaryolar ile sonuçlar denenmiştir. Önerilen modelin mevcutta kullanılan taşımacılık sistemine göre taşıma maliyeti açısından daha az maliyetli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Material transportation used to be done by unimodal transportation. However in today's conditions of competition, it is now done by multimodal transportation systems that consist of at least two transportation modes. Throughout the years, modals that optimize the current system under the certain constraints with combinations of various material transportation modes have been used in an attempt to find applications to supply the needs of the system. In this study, both the road and the railway transport for the material were used. By the modal developed, it was aimed to transport the material to the end user with minimum cost, amount of product that will be transported by the road and the railway transport and whether there will be a need for a hub or not. This model has been applied for a flour factory and has been tested with various scenarios. It has observed that the proposed model is less cost than the current transportation system in terms of transportation cost.