Development of design equations to estimate live load effects in hammer-head bridge piers
Çekiç başlı köprü ayaklarında hareketli yük etkilerinin belirlenmesi için tasarım denklemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 599966
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, hareketli yük tesirleri altında çekiç başlı köprü ayaklarında oluşan iç kuvvetlerin hesaplanabilmesi için denklemler önerilmiştir. Bu amaçla, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri'nde inşa edilmiş köprüleri temsil eden, dört açıklıklı kıstas bir köprü seçilmiştir. Bu kıstas köprüye ait sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve bu model kullanılarak, kiriş mesnetlerindeki hareketli yük tesirlerinin dağılımı ile değeri üzerinde, dolayısıyla çekiç başlı köprü ayaklarındaki iç kuvvetler üzerinde, etkileri olan köprü parametrelerini belirlemek maksadıyla duyarlılık analizleri yapılmıştır. Duyarlılık analizleri, kirişler arası mesafenin, kiriş sayısının, kiriş tipinin, döşeme kalınlığının ve döşeme konsolu mesafesinin hareketli yük dağılımı ile değeri üzerinde, dolayısıyla çekiç başlı köprü ayaklarındaki iç kuvvetler üzerinde, kayda değer etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda, duyarlılık analizlerinin sonuçlarından yola çıkarak her bir parametreye geniş bir aralıkta değer verilerek parametrik analizler yapılmıştır. Elde edilen 50000'den fazla veri üzerinde, en küçük kareler yöntemi kullanılarak başlık kirişinde oluşan maksimum moment ve kesme kuvvetleri, kolonlarda oluşan maksimum moment ile eşlik eden eksenel yük ve maksimum eksenel yük ile eşlik eden momentlerin hesaplanabilmesi için tasarım denklemleri elde edilmiştir. Bu denklemler ile hesaplanan çekiç başlı köprü ayağı kuvvetlerinin, üç boyutlu sonlu eleman analizleri ile elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, design equations are proposed to calculate the internal forces in hammer-head bridge pier components under the effect of live loads. For this purpose, first a four span benchmark bridge representative of the bridges in the US is selected. Finite element model (FEM) of a benchmark bridge is built, and sensitivity analyses are performed on the bridge model to identify the bridge parameters affecting the magnitude and distribution of the girder live load support reactions and hence the internal forces in the hammer-head pier components. The sensitivity analyses revealed that the number of girders, girder spacing, girder type, slab thickness and the overhang distance significantly affect the magnitude and distribution of the girder live load support reactions and hence the forces in hammer-head pier components. Next, parametric analyses of bridges are performed based on the sensitivity analyses results where each parameter is assigned a wide range of values. Subsequently, minimum least squares regression analyses of more than 50000 data is performed to obtain equations to estimate the maximum cap beam moment and shear force, the maximum column moment and accompanying axial load as well as the maximum column axial load and accompanying moment. The hammer-head pier forces calculated using the design equations are shown to be in reasonably good agreement with FEM analyses results.