Cinsiyet faktörünün trafik güvenliğine etkisi: Ankara örneği
Effect of gender factor on traffic safety: The case of Ankara
  1. Tez No: 599971
  2. Yazar: ZELİHA YİĞİTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kentlerdeki mutsuzluğa sebep olan etmenler arasında ilk sırayı trafik yoğunluğu ve trafik kazaları almaktadır. İnsan, taşıt, yol ve çevre gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşen trafik kazalarında, en ölümcül faktör %89,9'luk bir oran ile insan (sürücü) hatalarıdır. Bu hatalar trafik kurallarını ve yol şartlarını bilmeme, sürücü becerisinin kötülüğü, kötü karar verme, değişen koşullara ayak uyduramama ve en önemlisi agresif sürücü davranışlarıdır. Trafik kazalarının meydana gelmesinde insan faktörü parametresi içerisinde sürücülerin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, öğrenim durumu ve gelir durumu gibi özelliklerin her birinin trafik güvenliği üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Kadın ve erkeklerin birbirlerinden fiziksel, psikolojik, duygusal vb. yönlerden farklı oldukları ve bu farklılıkların iki cinsiyet arasında farklı davranışlara yol açtığı bilinmektedir. Dolayısıyla yaşamın her alanında olduğu gibi trafikte de kadın ve erkek bireylerin farklı davranışlar sergilemeleri kaçınılmaz olup trafikteki tutumları, risk algıları, öfke ve sinir halleri, refleksleri vb. özelliklerin trafiğe yansıması da farklı olacaktır. Bu çalışmada sürücü nitelikleri parametresi içerisinde cinsiyet faktörünün trafik güvenliğine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bununla birlikte kaza yapma olasılığı olan sürücü tiplerini incelemek ve tüm bu bilgiler doğrultusunda trafik kazalarını azaltıcı çözümler üretmek çalışmanın kapsamında yer almaktadır. Çalışmada; Ankara kentinde trafiğin yoğun olduğu ve kazaların en sık yaşandığı üç bölge İstanbul Yolu (Fatih Sultan Mehmet Bulvarı), Eskişehir Yolu (Dumlupınar Bulvarı) ve Konya Yolu(Mevlana Bulvarı) örneklem alan olarak seçilmiş ve seçilen örneklem alanda cinsiyet faktörünün trafik güvenliğine etkilerinin araştırılabilmesine yönelik olarak otomobil kullanıcılarının kural ihlali, hız yapma, kazaya karışma durumları vb. olumsuz davranışları cinsiyete göre incelenmiş olup trafik güvenliğinin sağlanarak kazaların azaltılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic density and traffic accidents take the first place among the factors causing unhappiness in cities. The most lethal factor in traffic accident due to factors such as people, vehicles, roads and the environment is human (driver) errors with a rate of 89.9 %. These errors are not knowing traffic rules and road conditions, poor drivings kills, pool decision making, unable to keep up with changing conditions and most importantly aggressive driver behavior. Each of the factors such as gender, age, marital status, education and income status of the drivers has a significant effect on traffic safety in the human factor parameter in the occurrence of traffic accidents. Women and men from each other physical, psyhcological, emotional and so on, it is known that these differences lead to different behaviors between the two genders. Therefore, as in all areas of life, it is inevitable for men and women to behave differently in traffic and their attitudes, risk perceptions, anger and nerve states, reflexes and so on the reflection of features to traffic will alse be different. İn this study, it is aimed to reveal the effect of gender factor on traffic safety within the parameter of driver qualifications. In addition to this, it is included in the study to examine the types of drivers that may be involved in accidents and to produce solutions to reduce traffic accidents in line with all these information. Study; the three regions where the traffic is dense and the most frequent accidents in Ankara are chosen as the sampling area of Istanbul Road (Fatih Sultan Mehmet Bulvarı), Eskişehir Road (Dumlupınar Bulvarı) and Konya Road (Mevlana Bulvarı) violation of the rules of automobile users, speeding, accident-related situations and so on negative behaviors were examined by gender and suggestions were made to reduce traffic accidents by ensuring traffic safety.