Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan hemşirelerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin ve teknolojiye bakış açılarının incelenmesi
Investigation of individual innovation levels and technology overview of nurses that work on a training and research hospital
  1. Tez No: 599970
  2. Yazar: PINAR GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırma, hemşirelerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin ve teknolojiye bakış açılarını belirlemek ve bunların arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini söz konusu hastanede çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Araştırma Ekim-Aralık 2017 tarihleri arasında yürütülmüş olup, örneklemini 260 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde, hemşirelerin demografik ve mesleki özellikleri belirlemeye yönelik“Hemşire Tanıtım Formu”, bireysel yenilikçilik düzeylerini belirlemek üzere tasarlanmış olan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”ve teknolojiye karşı tutumlarının belirlemek üzere tasarlanmış olan“Teknolojiye Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Version 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi, Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır Araştırma sonucunda, hemşirelerin“Teknolojiye Karşı Tutum Ölçeği”toplam puan ortalaması 137,01±15,74 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the nurses level of individual innovation and their perspectives on technology and to determine whether the relationship between them varies in terms of various variables. The research was conducted with nurses working in a training and research hospital. The universe of the study consisted of all nurses working in the hospital. The research was conducted between October and December 2017 and the sample consisted of 260 nurses.“A Questionnaire Form”was used to determine the demographic and occupational characteristics of the nurses,“Individual Innovation Scale”designed to determine individual innovation levels and“Technology Attitude Scale”designed to determine attitudes towards technology. The data were analyzed with IBM SPSS Statistics Version 20 package program. Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc Multiple Comparison Test, Spearman's Correlation Coefficient were used in the analysis of the data. As a result of the study, the mean total score of the nurses“Technology Attitude Scale”was found as 137.01±15.74. It was determined that nurses attitudes towards technology were affected by gender, education, marital status, having children, using computers and having personal computers. In the category of individual innovation of nurses, the majority are in the category of 'skeptics'. The mean total score of the“Individual Innovation Scale”of the nurses was found to be 61.18±6.81. According to the variables of gender, education, marital status, having children, using computers and having personal computer, individual innovation scores show a significant difference.