Algılanan cinsiyet ayrımcılığı ve yönetici desteğinin işe ilişkin strese etkisi
The effect of perceived gender discrimination ve supervisor support on job stress
  1. Tez No: 724971
  2. Yazar: NAGİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde rekabet ortamı hızlı değişim ve gelişimlerle doğru orantılı artmakta, hem çalışanları hem de örgütleri olumsuz olarak etkilemektedir. Artan rekabet şartları kurumları ve bireyleri de değişime mecbur bırakmaktadır. Kendisinden beklentiler artan çalışanlar; değişim ve rekabet şartlarına ayak uydurabilmek için; daha önceden belirledikleri sınırların dışına çıkmakta ve değişime ayak uydurmaktadır. Bu esnada olağan şartların dışına çıkan ve belirsizlikleri daha fazla yaşayan bireyler stres yaşamaktadır. Bu çalışmanın amacı çağımızın hastalığı olarak adlandırılan iş stresine yönetici desteği ve algılanan cinsiyet ayrımcılığının etkisini araştırmaktır. Bireylerin iş yerinde yaşadığı stres, hem aile hayatını hem de çalışma hayatını etkilemektedir ve önlem alınması gereken en önemli konular arasındadır. Bu amaçla, Marmara Bölgesi'nde ikamet eden beyaz yakalı 256 kadın çalışana anket uygulanmış ve verdikleri cevaplar derlenmiştir. Örneklem olarak sadece kadınların seçilmesinin nedeni, onların erkeklere göre daha fazla ayrımcı eylemlere maruz kalmasıdır. Araştırma bulguları çalışanların yaşadığı iş stresini cinsiyet ayrımcılığının pozitif; yönetici desteğinin ise negatif yönde etkilediğini göstermiştir. Elde edilen bulgular ışığında kurumlara ve yöneticilere iş stresini azaltmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the competitive environment increases in directly proportional according to rapid changes and developments and negatively affecting the employees and organizations. The organizations and employes have to changed because of the increasing competition conditions force. Because of the increased expectations from employees; they have to go beyond the limits they have previously determined and keep up with the change in order to keep up with the conditions of change and competition. In the meantime, individuals who go out of normal conditions and face to more uncertainties experience stress. The aim of this study is to investigate the effect of supervisor support and perceived gender discrimination on job stress, which is called the disease of our age. The job stress affects both their family life and business life and is among the most important issues that need to be taken care of. For this purpose, a questionnaire was applied to 256 white-collar female employees residing in the Marmara Region and their answers were compiled. The reason why only women were chosen as the sample is that they are exposed to more discriminatory actions than men. Research findings indicate that job stress experienced by employees is positively related to gender discrimination; showed that supervisor support had a negative effect. In the light of the findings, suggestions were made to organizations and sopervisors to reduce the job stress.