Babadağ (Denizli) heyelan afeti ve coğrafi etkileri
Landslide Babadağ (Denizli) and geographical impacts
  1. Tez No: 600018
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma, Babadağ'ın Büyük Menderes nehrine bakan yamaçlarında, iki vadi arasındaki oldukça eğimli tepe ve sırt, vadi ve yamaçlara kurulmuş olan Babadağ ilçesini kapsamaktadır. 1941 yılından beri kamu kuruluşlarınca“afet bölgesi”olarak bilinen Babadağ ilçesi arızalı bir topografyaya sahip olup, jeomorfolojik, litolojik, tektonik biyocoğrafya açısından ilgi çekici özelliklere sahiptir. Çalışma sahası ile ilgili bilimsel çalışmalar derlenmiş, arazi gözlemleri yapılmış, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) etkin bir şekilde kullanılarak, coğrafya biliminin araştırma metotlarına göre sahanın fiziki coğrafya özellikleri ve bu özelliklerin heyelan afeti üzerindeki etkileri, aynı zamanda afetin yörenin gelişimi üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacına yönelik ilk olarak heyelan envanteri oluşturulmuştur. Daha sonra ise arazi gözlemleri ile heyelana neden olan faktörler yerinde araştırılmış, veriler heyelan duyarlılık analizinde kullanılmıştır. Sonuçta ise Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile Babadağ ilçesinin heyelan duyarlılık analizi yapılmıştır. Ayrıca, eğim ve yükseltinin arazi kullanımı üzerindeki etkilerine ve arazi kabiliyet sınıflarına değinilmiştir. Son olarak da ilçenin turizm potansiyeline ve Sakin Şehir/Cittaslow kapsamına alınabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the Babadağ district on the slopes of Babadağ overlooking the Büyük Menderes River, which is located on the slopes and ridge, valley and slopes between the two valleys. The district of Babadağ, known as a disaster area by public institutions since 1941, has a defective topography and has interesting features in terms of geomorphological, lithological and tectonic biogeography. Scientific studies related to the study area have been compiled and field observations have been made. By using Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) effectively, physical geography characteristics of the field according to the research methods of geography science and the effects of these characteristics on landslide disaster, as well as the effects of disaster on the development of the region have been tried to be explained. For the purpose of the study, firstly landslide inventory was prepared. Afterwards, the factors that cause landslides were investigated in situ and the data were used for landslide susceptibility analysis. As a result, the landslide susceptibility analysis of Babadağ district was made by Analytical Hierarchy Process (AHS). In addition, the effects of slope and elevation on land use and land capability classes are discussed. Finally, it is stated that the district can be taken into the tourism potential and the scope of the Calm City / Cittaslow.