Çocukluk çağı travmaları ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between childhood trauma and cognitive flexibility
- Tez No: 600035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada psikiyatrik tanı almış bireylerin çocukluk çağı travmaları ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişki ile cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi gibi demografik özellikler ve psikiyatrik tanılar incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini özel bir psikiyatri polikliniğine gelen ve tanı alan, 18-65 yaş aralığındaki 47 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde, Pearson Korelasyon analizi, bağımsız gruplarda t Testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların bilişsel esneklikleri ile çocukluk çağı travmalarından“duygusal istismar”arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla beraber Bilişsel Esneklik Envanteri“kontrol”alt ölçek puanları ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği“duygusal istismar”alt ölçek puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği“Cinsel istismar”alt ölçek puanları kadınlarda;“Fiziksel İhmal”alt ölçek puanları ise ilkokul mezunu olanlarda daha yüksek bulunmuştur. Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği toplam puanları boşanmış bireylerde;“fiziksel ihmal”alt ölçek puanı çocuk sahibi olanlarda anlamlı derecede daha yüksektir. Bilişsel Esneklik Envanteri“alternatif”alt ölçek puanları dissosiyatif bozukluk tanısı alanlarda anlamlı düzeyde düşükken; Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği“Fiziksel ihmal”alt ölçek puanları obsesif kompulsif bozukluk tanısı alanlarda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood trauma and cognitive flexibility levels of individuals with psychiatric diagnosis and demographic characteristics such as gender, age and education level were examined. The sample of this study consists of 47 participants aged 18-65 who attend a private psychiatry clinic and are diagnosed. Sociodemographic Information Form, Cognitive Flexibility Inventory and Childhood Trauma Scale are administered to the participants. Pearson Correlation analysis, T Test and Kruskal Wallis test are used in independent groups. As a result of the study, a significant negative relationship is found between the cognitive flexibility of the participants and“emotional abuse”from childhood trauma. On the other hand, there is a significant negative relationship between Cognitive Flexibility Inventory“control”subscale scores and Childhood Trauma Scale“ emotional abuse”subscale scores. Childhood Trauma Scale“Sexual abuse”subscale scores are higher for women and the“Physical Neglect”subscale scores are higher in primary school graduates. The total scores of the Childhood Traumas Scale is higher in divorced individuals and the“physical neglect”subscale score is significantly higher in individuals who have children. While the“alternative”subscale scores of the Cognitive Flexibility Inventory are significantly lower in patients diagnosed with dissociative disorder;“Physical neglect”subscale scores of Childhood Trauma Scale are significantly higher in patients diagnosed with obsessive-compulsive disorder.