Ön kol seviyesi arter yaralanmalarının fonksiyonel sonuçları
Functional outcomes of forearm arterial lacerations
  1. Tez No: 600044
  2. Yazar: JAVAD MIRZAZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada, ön kol seviyesindeki arter yaralanmalarının eşlik ettiği laserasyonlar araştırılmıştır. Arterial dolaşım antekübital fossadan itibaren çatallanarak Radial ve Ulnar arterlere ve bu alandaki çeşitli arter kısımlarından köken alan interossöz dallara ayrılır. Palmar seviyedeyse, yüzeyel ve derin arkus meydana geldiğinden tek arter yaralanmasında el dolaşımında anlamlı etkilenme meydana gelmez, fakat her iki ana arter kesilirse el dolaşımı bozulabilir. Çalışmamızda tek arterin tutulduğu yaralanmalarda meydana gelen klinik ve fonksiyonel sonuçlar irdelendi. Çalışmamız tanımlayıcı vasıfta olup belli bir yönü bulunmamaktaydı. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde opere edilmiş tek arteri kesilen ön kol yaralanmalı olgulardan en az 1 yıllık takibini doldurmuş en güncelden geriye doğru 108 uygun olgu tarandı ve güncel muayene için hastaneye davet edildi. 38 olgu katılımı sağlanabildi. En sık yaralanma şekli cam kesisi (%62), sonra elektrikli testere (%26) kaydedildi. Bu hastalara sübjektif formlar doldurulduktan sonra manuel doppler ve Allen testi ile dolaşım, 2 nokta ayrımı ve Weinstein monofiaman testi ile duyu, el ve pinçgrip dinamometre cihazları ile kuvvet muayenesi ve ardından eldeki sıcaklık dağılımını öğrenmek için kızılötesi temelli cihazla yüzeysel sıcaklık ölçümü uygulandı. Elde edilen değerler istatistiksel analize tabi tutuldu; bu amaçla SPSS 25® uygulaması kullanıldı, CI (güven aralığı) %95 kabul edildi, p< .05 değerler anlamlı kabul edildi. Bulgular: Olguların çoğunluğu baskın olan sağ tarafını (%68,4) yaralamış erkeklerden (%92,6) oluşmaktaydı. Median yaş 34,5(10-82) olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study focuses on forearm injuries associated with arterial lacerations. Arterial vasculature originates from antecubital fossa and bifurcates into Radial & Ulnar arteries as well as interosseous variational branches attending major branches above this zone. These arteries unite into superficial and deep arches at the palmar level which backs up the hand in case of a single forearm arterial injury, yet both arterial lacerations may impair proper circulation of the hand. Single arterial injuries of the forearm were assessed according to clinical and functional outcomes. We conducted a descriptive study which neglected timeline direction. Material & method: 108 consecutive, minimum 1-year followed-up, singe artery lacerated forearm injuries operated in our clinic were assessed retrospectively and were summoned for a clinical visit in which only 38 cases attended. Most common injury type was glass cut (62%), followed by power saw injury (26%). After cases were asked to fill subjective questionnaires, hand circulation via handheld doppler and Allen's test, hand sensation via two-point discrimination and Weinstein'smonofilament test, handgrip via hand dynamometer and pinch grip tests and finally thermodistribution via thermal camera device were assessed.