17 ve 19 yaş grubu futbolcularda uygulanan core ve pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Research of the effect of plyometric and core trainings on some motoric properties at the age of 17 and 19 football players
  1. Tez No: 600048
  2. Yazar: ALİ BURAK ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, 17-19 yaş grubu futbolculara uygulanan 8 haftalık core ve pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklere etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma grubu; İstanbul ili, Esenler ilçesinde faaliyet gösteren EKA Futbol Kulübü'nde lisanslı olarak spor yapmakta olan ve yaşları 14-18 arasında değişen 32 erkek futbol oyuncusunun gönüllü katılımıyla oluşturulmuştur. Araştırmada katılımcılara 8 haftalık core ve pliometrik antrenman programı uygulatılmış ve veri toplama sürecinde ön-son test karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda katılımcılara öncelikli olarak 30 m. sürat testi, t çabukluk testi, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi, sırt kuvveti testi, bacak kuvveti testi, denge testi, beden kompozisyonuna ilişkin ölçümler yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri normalliği başlangıçta parametrik istatistiksel analizin kullanılmasına izin veren Shapiro-Wilk testi kullanılarak doğrulanmış, testlerin ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını sınamak amacıyla eşleştirilmiş T testi ve bağımsız örneklem T test gruplar arası farklılığın belirlenmesi için ANOVA ve çoklu değerlendirme test yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çalışmaya dahil edilen tüm katılımcıların ön-son test puanlarının tüm değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterdiği, core ve pliometrik grupları ara-sında 30 m. sürat testi ile t çabukluk testi puanları, beden kompozisyonu açısından ise beden yağ yüzdesi ve yağsız beden kütlesi değerleri arasında anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research the effect of the 8-week core and plyometric train-ing on some motoric characteristics of 17-19 age group football players. Working group; It was formed with the voluntary participation of 32 male football play-ers between the ages of 14 and 18 who are doing sports under license at EKA Football Club operating in Esenler district of Istanbul. In the study, the 8-week core and plyometric training program were applied to the par-ticipants and pre-post test comparison method was used in the data collection process. In this direction, 30 m. speed test, t quickness test, vertical jump test, standing long jump test, back force test, leg force test, balance test, and body composition measure-ments were made. Data analysis was performed using SPSS 25 package program. Data normality was ini-tially verified using the Shapiro-Wilk test, which allowed the use of parametric statisti-cal analysis. ANOVA and multiple evaluation test methods were used to determine the difference between the paired T-test and independent sample T-test groups in order to test the significance of the difference between the means of the tests. As a result of the research; It was found that pre-post test scores of all participants in-cluded in the study showed a significant difference in terms of all variables, 30-meter speed, and t quickness test scores between core and plyometric groups, and body fat percentage and lean body mass values differed in terms of body composition.