Futbolcu ve sedanter bireylere pilates topu ile uygulanan 10 haftalık core antrenmanın denge performansına etkisi
Effects of the 10 week core training applıed with a pılates ball by soccer players and sedentary ındıvıduals on their balance performance
  1. Tez No: 646075
  2. Yazar: KEZİBAN YOKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcu ve sedanter bireylere pilates topu ile uygulanan 10 haftalık Core antrenmanın denge performanslarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-25 yaş arası 20 sedanter ve 22 futbolcu olmak üzere toplam 42 erkek birey dâhil edilmiştir. Grup 1: Futbol antrenmanlarına ek olarak Core antrenmanı (60dk/2gün/10hafta) uygulanan futbolcu deney grubu (Yaş: 18.09 ± 0.30, Boy: 174,72 ± 4.33, Kilo: 67.27 ± 6.90, BKİ: 21.99 ± 1.56). Grup 2: Futbol antrenmanları dışında herhangi bir uygulama yapılmayan futbolcu kontrol grubu (Yaş: 18.01 ± 0,60, Boy: 172,09 ± 7.46, Kilo: 67.36 ± 7.08, BKİ: 22.72 ± 1.62). Grup 3: Yalnız Core antrenmanı uygulanan (60dk/2gün/10hafta) sedanter deney grubu (Yaş: 21.30 ± 0.82, Boy: 175,90 ± 5.06, Kilo: 73.80 ± 7.89, BKİ: 23.88 ± 2.78). Grup 4: Hiçbir uygulama yapılmayan sedanter kontrol grubu (Yaş: 19.80 ± 1.22, Boy: 171,00 ± 3.39, Kilo: 67.60 ± 7.42, BKİ: 23.13 ± 2.54).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the 10-week core training applied with a Pilate's ball by soccer players and sedentary individuals on their balance performance. Forty-two male individuals of the 18-25 age groups, 20 of whom were sedentary individuals and 22 soccer players, were included in the study. Group 1: The soccer players experimental group who were given core training in addition to their soccer training (60min./2days/10week) (Age: 18.09 ± 0.30, Height: 174.72 ± 4.33, Weight: 67.27 ± 6.90, BMI: 21.99 ± 1.56). Group 2: The soccer players control group who were not given any training other than the soccer training (Age: 18.01 ± 0, 60, Height: 172.09 ± 7.46, Weight: 67.36 ± 7.08, BMI: 22.72 ± 1.62). Group 3: The sedentary experimental group who were given only the core training (60min./2days/10week) (Age: 21. 30 ± 0.82, Height: 175.90 ± 5.06, Weight: 73.80 ± 7.89, BMI: 23.88 ± 2.78). Group 4: The sedentary control group who were not given any training (Age: 19.80 ± 1.22, Height: 171.00 ± 3.39, Weight: 67.60 ± 7.42, BMI: 23.13 ± 2.54).